Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

1 stycznia 1970

NR 14 (Luty 2019)

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, a dodatek stażowy

0 1114

Czy dodatek stażowy, który wypłacamy pracownicy podczas urlopu macierzyńskiego należy wliczać do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki?

ODPOWIEDŹ

Dodatek stażowy wypłacany podczas urlopu macierzyńskiego, nie wlicza się do podstawy wymiaru trzynastki.

 

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej określają zasady przyznawania i wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego uprawnionym pracownikom.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne ustalane jest w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika uprawnionego do tej nagrody w ciągu roku kalendarzowego, za który wynagrodzenie to przysługuje. Przy ustalaniu wysokości tzw. trzynastki należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy.

Przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego stosuje się m.in. zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownika, bierze się pod uwagę wynagrodzenie wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy, z wyłączeniem:

 

  • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

  • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

  • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

  • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

  • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

  • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

  • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

  • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

 

Wymienione składniki wynagrodzenia stanowią de facto katalog zamknięty, oznacza to zatem, że o ile obowiązujące przepisy nie stanowią inaczej, pozostałe składniki wynagrodzenia podlegają wliczeniu przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Przy obliczaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego, przysługującego pracownikowi jednostki sfery budżetowej należy zatem brać pod uwagę otrzymane przez pracownika wynagrodzenie wraz z innymi świadczeniami ze stosunku pracy.

Wyjątek stanowi wynagrodzenie otrzymane za urlop wypoczynkowy. Wprawdzie nie jest ono wliczane przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, to w przypadku ustalania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy wynagrodzenie to brać pod uwagę.

W sytuacji opisanej w pytaniu, pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim i otrzymuje z tego tytułu zasiłek macierzyński. Przy ustalaniu wysokości podstawy zasiłku macierzyńskiego pracownicy, będzie brany pod uwagę dodatek stażowy, jednakże nie będzie on wliczany przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Wynika to z faktu, że wypłacany pracownikowi zasiłek nie jest de facto wynagrodzeniem tego pracownika za wykonaną pracę. Ponadto okres urlopu macierzyńskiego nie jest okresem przepracowanym przez tego pracownika. A jak wynika z przepisów dotyczących przyznawania omawianego dodatkowego wynagrodzenia rocznego, przysługuje ono pracownikowi z tytułu przepracowania całego roku kalendarzowego lub co najmniej 6 miesięcy.

Oznacza to zatem, że pobierany podczas urlopu macierzyńskiego zasiłek, nie będzie wliczany do wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługującego pracownikowi. Jednocześnie nie będzie wliczany również dodatek stażowy, wchodzący w skład wypłacanego pracownikowi zasiłku macierzyńskiego.

 

Podstawa prawna: ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1872); rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn.zm.).