Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Obecnie ze względu na brak nauczycieli i podwójne roczniki w szkołach każdy nauczyciel jest na „wagę złota”. W naszej szkole jest zatrudniony nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Nauczyciel ten sam wyraża ochotę na pracę w godzinach nadliczbowych. Czy jednak dyrektor może mu dać dodatkowe godziny do poprowadzenia?

Odpowiedź 

Sama chęć prowadzenia dodatkowych godzin przez niepełnosprawnego nie wystarcza, nauczyciel ten musi przedstawić zaświadczenie od lekarza prowadzącego, że ten wyraził zgodę na pracę ponad normę czasu pracy określoną dla osób niepełnosprawnych. 

Uzasadnienie

Co do zasady czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dodatkowo czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. 
Proszę pamiętać, że osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednak od tej zasady jest wyjątek mianowicie te obostrzenia, o których owa wcześniej nie wystąpią gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. 
Dlatego właśnie nauczyciel musi dostarczyć dyrektorowi szkoły zgodę lekarza na zatrudnienie niepełnosprawnego nauczyciela  w godzinach nadliczbowych. Jeśli nauczyciel otrzyma od lekarza takie zaświadczenie, to wówczas nie mają do niego zastosowanie art. 42a Karty nauczyciela zgodnie, z którym nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Konsekwencją jest to, że nauczycielowi korzystającemu z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie przydziela się godzin ponadwymiarowych. 


Podstawa prawna: art. 15, art.16  ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r, poz. 1172 z późn.zm.); art. 42a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 967 zpóźn.zm.).