Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KADRY I PŁACE W SFERZE BUDŻETOWEJ

17 czerwca 2019

NR 17 (Maj 2019)

Jak pracownik samorządowy powinien dokumentować prywatne wyjście z pracy

0 1070

Czy w przypadku pracowników samorządowych obowiązują jakieś specjalne zasady dokumentowania prywatnych wyjść z pracy?

Odpowiedź


Pracownicy samorządowi potwierdzają prywatne wyjścia z pracy taka samo jak wszyscy inni pracownicy, których dotyczącą zasady zawarte w Kodeksie pracy.

Uzasadnienie


Artykuł 43 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Ponieważ w ustawie o pracownikach samorządowych brak jest norm regulujących odrębnie dla tej kategorii zatrudnionych zasady dokumentowania prywatnych wyjść z pracy przyjąć należy założenie iż w tej kwestii stosować się powinno zasady zawarte w Kodeksie pracy.

Kwestie te reguluje art. 151 §2 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie takiego wyjścia nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.

Kluczowe dla tego przepisu jest sformułowanie „na pisemny wniosek”. Oznacza ono, że nie dopuszcza się innej formy.  W praktyce często spotyka się wzory takich wniosków, w których pracownik nie tylko określa kiedy i na jak długo chce wyjść z pracy, ale także zawierające jego zobowiązanie do opracowania tego czasu, nierzadko nawet ze wskazaniem terminu, w którym powinno to nastąpić. Taki dokument z jednej strony da pracodawcy prawo do domagania się od zatrudnionego odpracowania czasu, który wykorzystał on na swoje prywatne sprawy, z drugiej strony jest to jednoznaczny dowód na to, że odpracowanie wyjścia prywatnego nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych co zabezpieczy pracodawcę przed ewentualnymi roszczeniami ze strony zatrudnionego korzystającego z tego przywileju. To główny powód, dla którego wnioski takie należy dołączać do ewidencji czasu pracy.

Praktyka pokazuje, że dobrym rozwiązaniem (choć nie obowiązkowym) jest ustalenie szczegółów korzystania z prywatnych wyjść w przepisach wewnątrzzakładowych. Warto w nim ustalić np.:

  • gdzie pracownik powinien złożyć swój wniosek;
  • do kogo należy decyzja zezwalająca na udzielenie zwolnienia do pracy oraz zasady jego odpracowania i kto ją powinien własnym podpisem potwierdzić;
  • w jakim terminie należy złożyć taki wniosek;
  • kiedy czas wolny należy odpracować.

 

Podstawa prawna: art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz.1260 z późn.zm.); art. 151 § 21, art. 148, art. 1518, art. 1542 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).