Żołnierze zawodowi naszej jednostki otrzymują dodatek motywacyjny. Przepisy nowej ustawy o obronie Ojczyzny zmieniają warunki, jakie trzeba spełnić, aby dodatek motywacyjny otrzymać. Nowe zasady przyznawania dodatku wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2023 r. Czy do tego czasu nasi żołnierze mogą nadal pobierać przyznane im dodatki motywacyjne?
Odpowiedź
Tak, decyzje w ramach których, żołnierzom zawodowym przyznano dodatki motywacyjne na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują swoją ważność na okres, na jaki zostały wydane. W związku z tym, żołnierze nadal będą pobierać przyznane im dodatki motywacyjne na dotychczasowych zasadach.
Uzasadnienie
Ustawa o obronie Ojczyzny zaczęła obowiązywać od 23 kwietnia 2022 r., jednak część jej przepisów przewiduje inne – późniejsze daty wejścia w życie. Nowa ustawa (o obronie Ojczyzny) uchyliła ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, która do tej pory regulowała kwestie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, w tym m.in. warunki przyznawania dodatku motywacyjnego. Jak wynika z przepisów uchylonej ustawy – dodatek motywacyjny przysługuje żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w korpusach podoficerów zawodowych i szeregowych zawodowych za uzyskanie w opinii służbowej oceny co najmniej dobrej oraz posiadanie klasy kwalifikacyjnej (trzeciej, drugiej, pierwszej i mistrzowskiej), w specjalności zgodnej z zajmowanym stanowiskiem służbowym.
Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny przewidują, że dodatek motywacyjny – przysługuje żołnierzom zawodowym pełniącym służbę w korpusach podoficerów zawodowych i szeregowych pełniących zawodową służbę wojskową za uzyskanie w opinii służbowej oceny co najmniej dobrej. Jednakże, nowe kryteria przyznawania dodatku motywacyjnego wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2023 r. Tym samym, należy przyjąć, że dodatek motywacyjny na nowych zasadach będzie mógł być przyznawany dopiero od początku przyszłego roku.
Podkreślić należy, że dodatki do uposażenia żołnierzy zawodowych przyznaje, w formie decyzji, dowódca jednostki. Jednocześnie, jak wynika z przepisów przejściowych i dostosowujących nowej ustawy, decyzje, zgody oraz inne rozstrzygnięcia wydane na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane. Oznacza to wiec, że decyzje, w ramach których przyznano żołnierzom zawodowym dodatek motywacyjny, wydane na podstawie przepisów ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (czyli przepisów dotychczasowych), zachowują swoją ważność. Żołnierze zawodowi, którzy otrzymali dodatek motywacyjny na podstawie dotychczasowych przepisów, nadal będą go otrzymywać.
Ustawa o obronie Ojczyzny w momencie wejścia w życie uchyliła pośrednio większość aktów wykonawczych w zakresie uposażenia i dodatków do uposażenia żołnierzy zawodowych. Dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie uchylonej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych odpowiednio na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny, nie dłużej jednak niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, oraz mogą być zmieniane na podstawie przepisów dotychczasowych. W związku z powyższym, przepisy przewidują uchylenie tych aktów wykonawczych z dniem 23 października 2023 r. Jest to bowiem maksymalny termin ich obowiązywania, z jednoczesnym zaznaczeniem, że akty te mogą zostać zastąpione nowymi znacznie wcześniej. Dotyczy to m.in. przepisów rozporządzenia w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych – wydanych na podstawie przepisów uchylonej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Jest to o tyle istotne, że przepisy tego rozporządzenia przewidują szczegółowe zasady: naliczania wysokości dodatków motywacyjnych, warunki obniżania ich wysokości oraz wstrzymania wypłaty.
W związku z powyższym, pomimo zmian wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny, dodatki motywacyjne, które zostały już żołnierzom przyznane powinny być nadal wypłacane na zasadach przewidzianych przepisami rozporządzenia o dodatkach do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, które nadal obowiązują.
Podstawa prawna: art. 439 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 802, art. 822 ust. 6, art. 823 pkt 12 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 655 z późn.zm.); art. 80 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2022 r. poz. 536 z późn.zm. – uchylony); § 31 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z 28 grudnia 2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2021 r. poz. 966 z późn.zm. – pośrednie uchylenie).