Zatrudniam pracownika na pełen etat, który ma zajęcie komornicze niealimentacyjne. Ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, oraz kwoty ulgi miesięcznej (nie korzysta z zerowego PIT). Jaką od października stosować kwotę wolną? Czy mają tu wpływ zmiany w podatku dochodowym (podwyższenie kup, obniżka stawki do 17%)?
ODPOWIEDŹ
Tak, zmiany w podatku dochodowym obowiązujące od 1 października 2019 r. mają wpływ na ustalenie kwoty wolnej od potrąceń.
UZASADNIENIE
Bez zgody pracownika, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy i ewentualnej wpłaty na PPK uczestnika - podlegają potrąceniu tylko należności wymienione w art. 87 § 1 kodeksu pracy czyli m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Przy potrącaniu tychże sum wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłaty na PPK, jeżeli jest dokonywana.
Ważne
W przypadku zajęcia komorniczego niealimentacyjnego kwota wolna odpowiada pełnej stawce minimalnej netto. Aby ją prawidłowo wyznaczyć należy zastosować wszystkie czynniki podatkowo-składkowe czyli ewentualne ulgi jak zerowy PIT dla młodych, odpowiednie dla danego pracownika koszty uzysku...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę