Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach musi wykonać w obu badania okresowe

Artykuły | 31 sierpnia 2020 | NR 33
0 965

Nauczyciel jest zatrudniony równocześnie w dwóch placówkach publicznych. W jednej z nich ma wciąż aktualne okresowe badania okresowe. Czy może przedstawić je w drugiej placówce, gdzie kończy się ważność dotychczasowych badań, czy też musi wykonać je odrębnie? 
 

ODPOWIEDŹ

Nauczyciel musi wykonywać odrębne okresowe badania lekarskie w każdej z zatrudniających go placówek. Jeśli ważność badania upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, obowiązek realizacji następnego przesuwa się na okres do 60 dni po odwołaniu tego stanu. 

UZASADNIENIE

Nauczyciele podlegają profilaktycznym badaniom lekarskim na zasadach powszechnych określonych w art. 229 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) w zw. z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela, która nie zawiera odrębnych regulacji w tym obszarze. Oznacza to konieczność poddania się badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym w każdej z placówek, która go zatrudnia. Obowiązek wykonania badań wstępnych nie dotyczy nauczyciela, który jest przyjmowany do pracy, będąc równocześnie w stosunku pracy z inną placówką (art. 229 § 12 k.p.). 
Ta zasada nie obejmuje jednak badań okresowych (art. 229 § 2 zd. 1 k.p.). Ich niewykonanie uniemożliwia świadczenie pracy. Brak aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego nieistnienie przeciwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wyklucza bowiem dopuszczenie do pracy (art. 229 § 4 k.p.). 

Ważne

Obowiązek wykonania badań okresowych, których ważność upływa podczas stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, został czasowo zawieszony.
Zawieszenie realizacji badań okresowych nastąpiło od 8 marca 2020 r. na mocy art. 12a ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tzw. specustawa). Przepis ten przewiduje także zachowanie ważności dotychczasowych badań przez maksymalnie 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. W tym czasie placówka zatrudniająca nauczyciela musi wystawić mu skierowanie na badania, a on ma się im poddać. Badanie powinno być przeprowadzone w godzinach pracy, jeśli to możliwe.


 

Podstawa prawna: art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215); art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320); art. 12a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 z póżn.zm.).