Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Z początkiem stycznia 2020 r. zatrudniliśmy na terminową umowę o pracę osobę, dla której jest to pierwsze zatrudnienie w służbie cywilnej. W związku z tym podlega pierwszej ocenie. Czy możemy przeprowadzić tę ocenę, czy też musimy stosować się do zawieszenia tego obowiązku na mocy przepisów antykoronawirusowych?

ODPOWIEDŹ

Tak, można przeprowadzić pierwszą ocenę pracownika rozpoczynającego pracę w służbie cywilnej.

UZASADNIENIE

Z osobą, która podejmuje po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, zawiera się umowę o pracę na czas określony 12 miesięcy (art. 35 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej). Nie wcześniej niż po 8 miesiącach od nawiązania stosunku do pracy i nie później niż miesiąc przed upływem okresu, na który została zawarta umowa o pracę taki pracownik musi zostać poddany pierwszej ocenie. Nie podlega ocenie jedynie absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, który złożył wniosek o mianowanie w służbie cywilnej (art. 38 ust. 1 w zw. z art. 37 służby cywilnej). 

Ważne

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, obowiązek przeprowadzania pierwszej oceny może zostać zawieszony.


Zawieszenie ocen do czasu ustania przeszkód uniemożliwiających ich wykonanie przewiduje art. 95 ust. 1 ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0). Przepis ten nie wstrzymuje automatycznie ich przeprowadzania, lecz tworzy taką możliwość. Zatem pracodawca może z niej skorzystać, lecz nie musi. 
W razie zawieszenia pierwszej oceny pracownika służby cywilnej, jego umowa o pracę przedłuża się maksymalnie do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Data odwołania ma również znaczenie dla wznowienia obowiązku przeprowadzenia oceny. Pracodawca powinien go zrealizować niezwłocznie po tym terminie i nie później niż w ciągu 30 dni. 

 

Podstawa prawna: art. 35 ust. 3, art. 37, art. 38 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 285); art. 95 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695).