Chcemy zawrzeć z urzędem pracy umowę, w ramach której zatrudnimy stażystę. Jak należy to zrobić i jakie prawa przysługują takiej osobie?
ODPOWIEDŹ
Pracodawca najpierw musi złożyć wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu. Po jego rozpatrzeniu urząd pracy skieruje kandydatów (może to być osoba wskazana przez pracodawcę) na stażystów z uprawnionych osób bezrobotnych. Osoba wybrana przez pracodawcę, po podpisaniu umowy między pracodawcą a starostą, uzyska uprawnienia zbliżone do pracowniczych.
UZASADNIENIE
Wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu ma zawierać:
- dane pracodawcy jako organizatora stażu: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora,
- liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy,
- liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż,
- imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż,
- proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące,
- opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego,
- w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych,
- wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.
Ważne
Wnioskodawca może wskazać imię i nazwisko bezrobotnego, którego przyjmuje na staż.
W ciągu miesiąca od otrzymania wniosku starosta poinformuje pisemnie wnioskodawcę o swojej decyzji. Jeśli będzie pozytywna, skieruje bezrobotnego do odbycia stażu i podpisze umowę z wnioskodawcą na zorganizowanie stażu. Ma ona zawierać program stażu, który powinien uwzględniać:
- predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne stażysty,
- poziom wykształcenia stażysty,
- dotychczasowe kwalifikacje zawodowe stażysty,
- nazwę specjalności lub zawodu, którego dotyczy program stażu,
- zakres wykonywanych zadań w ramach stażu,
- rodzaj uzyskanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
- sposób potwierdzenia zdobytych kwalifikacji lub umiejętności,
- opiekuna stażysty.
Minimalny czas trwania stażu to 3 miesiące, a maksymalny: 12 miesięcy w przypadku bezrobotnych do 30. roku życia i 6 miesięcy – w odniesieniu do pozostałych. Należy również pamiętać, że u jednego pracodawcy na konkretnym stanowisku staż może odbywać się tylko jednokrotnie. Przez cały okres stażu, nadzór nad nim sprawuje starosta.
Pracodawca ma obowiązek zapoznać stażystę z programem stażu, a także z jego obowiązkami i uprawnieniami. Jest także zobligowany zapewnić mu – w zakresie przewidzianym dla pracowników – warunki i szkolenia bhp oraz profilaktyczną ochronę zdrowia. Musi ponadto przestrzegać czasu pracy, który dla s...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę