Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

6 lipca 2017

Pracodawca „rzeczywisty” czyli sposób na firmy ochroniarskie i sprzątające

222

Szczególnie w branży ochroniarskiej i w sprzątaniu, firmy gimnastykują się jak mogą żeby ominąć przepisy gwarantujące pracownikom wynagrodzenie adekwatne do czasu i ilości pracy wykonanej. W tym celu, m.in. zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne w miejsce kontraktu pracowniczego. Powołują także do życia podmioty powiązane żeby ukryć zatrudnienie typowe dla stosunku pracy.

Spotkałem się z wieloma przypadkami gdzie ochroniarze regularnie przez lata pracują po 350, a nawet 400 godzin w miesiącu. Firmy szukają oszczędności i naginają prawo żeby minimalizować koszty zatrudnienia. Wszystko kosztem ludzi. Powiecie może, że przecież nikogo do pracy się nie zmusza, do mnie osobiście ten argument nie przemawia.

Przykład

Pan Jan jest zatrudniony w Spółce X w oparciu o umowę o pracę na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Wypracowuje w tej firmie pełen etat. Jest także zatrudniony w Spółce Y w ramach umowy cywilnoprawnej, która jest korporacyjnie powiązana ze Spółką X (jedynym wspólnikiem Spółki Y jest Spółka X- posiada wszystkie udziały).  W ramach obu kontraktów Pan Jan świadczy tę samą pracę, pod kierownictwem tych samych osób, nawet na tych samych obiektach. Pan Jan pracuje średnio co miesiąc 160 h w ramach umowy o pracę i 200 h w oparciu o zlecenie. Z tytułu umowy zlecenia zarabia około 7 zł/h, czyli w przybliżeniu otrzyma z tego tytułu 1400 zł.

W niniejszej sprawie nie ma wątpliwości, że kontrakt zlecenia z Panem Janem był podpisany w celu zminimalizowania kosztów...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.