Zatrudniamy do różnych prac Ukraińców na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy. Wydanie zezwolenia na pracę trwa sporo czasu. Jak zalegalizować pracę cudzoziemca w okresie miedzy upływem dozwolonego terminu na pracę na podstawie oświadczenia, a wydaniem zezwolenia na pracę?
ODPOWEDŹ
Po upływie terminu w którym cudzoziemiec świadczy pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy, generalnie nie można dalej go zatrudniać jeśli nie uzyskał decyzji o przyznaniu zezwolenia na pracę. Wyjątkiem od tego jest sytuacja, w której zatrudniony w oparciu o umowę o pracę w ramach oświadczenia o powierzeniu pracy, świadczył tę pracę na rzecz jednego podmiotu powierzającego pracę przez co najmniej 3 miesiące i przed upływem końca oświadczenia złożył dokumenty o wydanie zezwolenia, a zezwolenie o które wystąpił dotyczy tej samej pracy na tym samym stanowisku. Wtedy czas pomiędzy upływem oświadczenia o powierzeniu pracy, a wydaniem zezwolenia za prace traktuje się jako legalną pracę.
Uzasadnianie
Generalnie, cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, mogą świadczyć pracę w Polsce, gdy posiadają prawo do legalnego pobytu i zezwolenie na pracę (z wyjątkiem sytuacji kiedy zezwolenie nie jest wymagane).
Niejednokrotnie Polscy pracodawcy borykają się z długimi terminami wydania zezwoleń na pracę. W sytuacji wykonywania praccy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy pewnym kompromisem i ukłonem w stronę pracodawców jest art. 88za ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którym podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, który zatrudniał cudzoziemca przez okres nie krótszy niż 3 miesiące w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy, złożył przed upływem daty zakończenia pracy wskazanej w oświadczeniu wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla tego cudzoziemca na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanym do ewidencji oświadczeń uważa się za legalną od dnia upływu ważności tego oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia decyzji odmownej w tej sprawie.
Należy zwrócić uwagę, że ze wskazanego przepisu nie będzie można skorzystać w przypadku zawarcia z cudzoziemcem umowy zlecenia. Prawdopodobnie ma to być zachęta do tego, aby pracodawcy zawierali w pierwszej kolejności umowy o pracę, które lepiej chronią pracowników niż umowy zlecenia.
Pomimo pojawiających się dyskusji, na podstawie art. 88za ustawy, możliwa jest jedynie kontynuacja zatrudnienia cudzoziemca pracującego na podstawie umowy o pracę zgodnie z oświadczeniem wpisanym do ewidencji oświadczeń w okresie oczekiwania na zezwolenie na pracę lub zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
Pogląd ten potwierdziło w swoim stanowisku z 7 czerwca 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zostało zapytane czy podmiot powierzający pracę/cudzoziemiec skorzysta ze skutku legalności pracy po upływie okresu ważności oświadczenia, o której mowa w art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, jeśli podstawą zatrudnienia cudzoziemca w okresie powierzenia mu pracy na podstawie oświadczenia była umowa cywilnoprawna (np. umowa o świadczenie usług.
Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa wskazany przepis dotyczy wyłącznie sytuacji, kiedy w związku z oświadczeniem o powierzeniu wykonywania pracy przez cudzoziemca praca była wykonywana na podstawie umowy o pracę i będzie wykonywana na podstawie umowy o pracę w związku z zezwoleniem na pracę.
Podstawa prawna: art. 88za ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz.1265 z późn.zm.).