Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , ZWIĄZKI ZAWODOWE

19 lipca 2017

Likwidacja zakładu pracy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

233

Na co należy zwracać uwagę przy zwalnianiu z powodu likwidacji zakładu pracy? Kiedy mimo likwidacji zakładu pracy ważne są kryteria doboru do zwolnienia?

Nadzwyczajne walne zgromadzenie pracodawcy XXX S.A. podjęło uchwałę o likwidacji Spółki. Spółka ma kilka zleceń do „zamknięcia”. Jeszcze bez procedury zwolnień grupowych - zwalnia przewodniczącego związku zawodowego i kilku innych pracowników. Pan Xsiński (laborant) szczególnie chroniony z racji przewodniczenia komisji zakładowej zostaje zwolniony jako pierwszy z grona (15 laborantów) z powodu likwidacji zakładu pracy. Pracodawca podnosi, że nie obowiązują już przepisy o zakazie wypowiadania umów o pracę z osobami podlegającymi szczególnej ochronie oraz, że zakład przecież się likwiduje i ostatecznie zwolni wszystkich. 

Czy Pan Xsiński ma jakieś podstawy do odwołania się? Co z pozostałymi zwolnionymi laborantami?

Po pierwsze musimy zbadać czy przyczyna jest prawdziwa i rzeczywista. Spółka podjęła uchwałę o likwidacji, cóż przyczyna wydaję się prawdziwa. Jednak Spółka zawsze może, w którymś momencie swoją działalność rozwinąć. Jeżeli mamy podstawy (a najlepiej dowody) żeby twierdzić, że Spółka za jakiś czas wznowi działalność, to możemy to podnosić w Sądzie. Pozostaje wtedy oczekiwać. Jeżeli Spółka zacznie pozyskiwać nowe zlecenia, to Sąd może stwierdzić, że przyczyna zwolnienia nie była uzasadniona i np. przywrócić nas do pracy. Wiadomo, że takie rozwiązanie jest ryzykowne. Istotne jest, że musimy się odwołać w terminie 7 dni od wypowiedzenia żeby w ogóle później móc kwestionować słuszność działań podejmowanych przez pracodawcę, o których przecież w momencie składania wypowiedzenia możemy jeszcze nie wiedzieć - jest to pozostawienie sobie furtki.

Kwestionowanie prawdziwości przyczyny jest niezbędną przesłanką ewentualnej realizacji przez Sąd roszczenia o przywrócenie do pracy. W każdym bowiem przypadku kiedy Sąd stwierdzi, że likwidacja faktycznie dokonała/bądź dokonuje się, nie ma szans żeby nas przywrócił do pracy. Mamy wówczas szanse jedynie na odszkodowanie.

W większości przypadków przyczyna likwidacji zakładu pracy będzie niestety prawdziwa. Wtedy też nie pozostajemy bez sz...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.