Z uwagi na spore utrudnienia w rekrutacji personelu do naszego zakładu, zamierzamy posiłkować się pracownikami tymczasowymi. Jakie są ograniczenia czasowe zatrudnienia takich pracowników? Zależy nam żeby pracownik był z nami jak najdłużej bowiem odpowiednie przygotowanie go do pracy u nas, jest dla nas czasochłonne, a przez to kosztowne.
ODPOWIEDŹ
Pracownicy tymczasowi w większości przypadków mogą pracować u nas wyłącznie przez okres 18 miesięcy w ciągu 3 lat.
Uzasadnienie
Skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej bywa ostatnią deską ratunku na uszczuplone zasoby kadrowe, co nie oznacza, że jest to „gorsza” forma zatrudnienia z perspektywy pracodawcy. Jest ona obciążona pewnymi ograniczeniami, w szczególności limitowaniem długości zatrudnienia pracownika tymczasowego.
Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, praca tymczasowa to kierowanie pracowników agencji i osób niebędących pracownikami agencji do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika.
Sprowadza się to do tego, że pracownik tymczasowy zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej, a zadania wykonuje na rzecz pracodawcy użytkownika – czyli potencjalnie na rzecz Państwa zakładu pracy.
Zgodnie z zasadami opisanymi w art. 20 § 1-7 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracownik tymczasowy może wykonywać pracę na rzecz jednego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy w okresie obejmującym kolejne 36 miesięcy. Oznacza to, że w ciągu 3 lat pracownik tymczasowy możne u państwa przepracować 1,5 roku, niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy, a także niezależnie od tego, czy będzie pracował w oparciu o umowę o pracę czy zlecenia.
Nie ma możliwości ominięcia tego zakazu, także poprzez zatrudnienie tej samej osoby przez inną agencję.
Odstępstwem od wspomnianej zasady jest zatrudnienie pracownika tymczasowego na miejsce nieobecnego, stałego pracownika.
Tutaj można posiłkować się pracownikiem agencji pracy tymczasowej przez okres 36 miesięcy, a ponowne skierowanie do pracy u tego samego pracodawcy użytkownika jest możliwe dopiero po 36 miesiącach od ustania zatrudnienia.
Co również ważne, należy przestrzegać ustalonych limitów zatrudnienia pod rygorem kary grzywny, która może zostać wymierzona zarówno agencji pracy tymczasowej jak i pracodawcy użytkownikowi.
Podstawa prawna: art.1, 20 § 1–7 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 594).