Czy Ukrainiec może pracować w Polsce na pół etatu, czy też musi to być pełny wymiar czasu pracy? Jak wygląda procedura jego zatrudniania?
Odpowiedź
Ukrainiec może świadczyć pracę w Polsce na część etatu, jeśli pracodawca będzie z nim zawierał umowę o pracę. Żeby zatrudnienie było legalne, przed podpisaniem kontraktu konieczne jest uzyskanie dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce.
Uzasadnienie
W zależności od okresu, na jaki zatrudniający (np. pracodawca lub zleceniodawca) chce zatrudnić obywatela Ukrainy, do wyboru są trzy rodzaje dokumentów legalizujących pracę w Polsce. Są to:
- oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy (dalej: oświadczenie), które jest podstawą do świadczenia pracy innej niż sezonowa nie dłużej niż 6 miesięcy (łącznie dla wszystkich oświadczeń) w ciągu kolejnych 12 miesięcy, bez względu na liczbę zatrudniających,
- zezwolenie na pracę sezonową (dalej: zezwolenie sezonowe), które pozwala pracować przez maksymalnie 9 miesięcy w roku kalendarzowym (łącznie z przedłużaniem zezwolenia; również przy zezwoleniu wielosezonowym wydawanym na 3 lata), jednak wyłącznie w ściśle wskazanych działach gospodarki, np. w rolnictwie, leśnictwie czy działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi,
- zezwolenie na pracę, które uprawnia do pracy w Polsce do 3 lat i może być przedłużane.
Ważne
Zatrudniający wypełnia oświadczenie i składa je do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy. Tu też wnioskuje o wydanie zezwolenia sezonowego. Natomiast o zezwolenie na pracę występuje do urzędu wojewódzkiego.
Druki poszczególnych dokumentów do pobrania (lub wypełnienia elektronicznie), sposób ich przygotowania (wraz z wymaganymi załącznikami), wysokość opłat oraz instrukcję postępowania zatrudniający znajdzie na stronie internetowej www.biznes.gov.pl w zakładce Sprawy przedsiębiorcy.
Nie on występuje o dokumenty legalizujące pobyt Ukraińca w Polsce. Ten obowiązek należy do cudzoziemca. Musi on przedstawić polskiemu zatrudniającemu wizę lub inny dokument uprawniający do wjazdu i pobytu na polskim terytorium przed rozpoczęciem tu pracy.
Bez względu na rodzaj uzyskanego dokumentu legalizującego pracę Ukraińca w Polsce, zatrudniający musi wykonać jego zapisy.
Dotyczy to zwłaszcza rodzaju wybranej umowy (o pracę lub cywilnoprawna) i warunków płacowych (z uwzględnieniem minimum wynagrodzenia). Zatrudniający sporządza umowę w formie pisemnej i przedstawia jej tłumaczenie na język zrozumiały dla obywatela Ukrainy.
Jeśli jest to umowa o pracę, wówczas stosuje regulacje prawa pracy, m.in. o rodzaju umowy o pracę (na okres próbny, na czas określony lub nieokreślony), wymiarze czasu pracy (cały etat lub jego część), czasie pracy i godzinach nadliczbowych, wynagrodzeniach, urlopach (bezpłatnych, wypoczynkowych, związanych z rodzicielstwem), sposobach i trybach rozwiązania umowy o pracę.
Gdy będzie to umowa cywilnoprawna, wtedy wraz...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę