Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W naszej miejscowości z powodu podejrzenia wykrycia koronawirusa zamknięto wszystkie żłobki, w tym także prywatne. Czy matki, które musiały zostały z dziećmi w domu mogą skorzystać z opieki nad dzieckiem? A co w sytuacji, gdy okres zamknięcia złobka będzie dłuższy niż 14 dni?

Odpowiedź 

Rodzicowi, który musi opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły przysługuje zwolnienie od pracy w wysokości 14 dni z prawem do wynagrodzenia, jeśli zamknięcie wspomnianych instytucji związanych jest z profilaktyka wprowadzoną celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa ( COVID–19).

Uzasadnienie 

Do tej pory, tj. przed przed 8 marca 2020 r. zasiłek opiekuńczy przysługiwał ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  1. dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat, m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem, 
  2. chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
  3. chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;
  4. dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku: 
    a) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki, 
    b)  pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne; 
  5. innym chorym członkiem rodziny.

Obecnie pracownikowi, który opiekuje się dzieckiem w domu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na mocy art. 4 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zasiłek ten trwa nie dłużej niż 14 dni  i jest  przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. 
Co istotne okres zasiłku związanego z koronawirusem  nie wlicza się do okresów odpowiednio 60 albo  30 dni pobierania zasiłku opiekuńczego. Jednak należy pamiętać, że za okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, dotychczasowy zasiłek nie przysługuje.
 

Podstawa prawna: art. 4 ustawy z 2 marca 2020 r.  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374); art. 32, art.33 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 645 z poźn.zm.).