Prowadzimy ZFŚS i na początku roku został naliczony roczny odpis na fundusz. Jest to dość duża suma, którą trudno nam będzie uzbierać do końca maja w związku z zapaścią gospodarczą w stanie epidemii. Czy tarcza antykryzysowa przewiduje przesunięcie terminu odprowadzenia na rachunek funduszu pierwszej transzy środków?
ODPOWIEDŹ
Niestety, nie. Tarcza antykryzysowa nie zawiera uregulowań w tej kwestii.
UZASADNIENIE
Fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Natomiast ci, którzy mają co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej.
Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Można również uznaniowo dokonywać zwiększeń na pozostających pod opieką emerytów i rencistów będących byłymi pracownikami.
Ważne
Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy Funduszu w terminie do dnia 30 września tego roku, z tym że w terminie do 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów.
Tarcza antykryzysowa nie przewiduje odroczenia tych terminów. Jednakże jeśli pracodawca boryka się z problemami finansowymi może nawet w trakcie roku zastanowić się nad zmniejszeniem odpisu albo nawet likwidacji funduszu. U pracodawców, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w sprawie obniżenia odpisu czy likwidacji funduszu, może zawierać regulamin wynagradzania. Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu wynagradzania w tej sprawie wymagają uzgodnienia z pracownikiem – reprezentantem załogi.
Jednak pozostałych na koncie funduszu środków nie można spożytkować w innym celu niż socjalny i przeznaczyć je choćby częściowo na wsparcie dla pracowników, tym bardziej, że został podniesiony do 2000 zł roczny limit zwolnienia z podatku dochodowego dla świadczeń z ZFŚS.
Podstawa prawna: art. 3 ust. 1, ust. 1c, art. 4, art. 6 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 z późn.zm.).