Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pracownicy samorządowi

1 stycznia 1970

NR 14 (Luty 2019)

Czy pracownika samorządowego można przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej

0 1072

Od marca chcielibyśmy jednego z urzędników naszego starostwa gminy przenieść do pracy w urzędzie gminy? Pracownik nie jest przeciwny takiemu rozwiązaniu. Czy możemy to zrobić?

ODPOWIEDŹ

Pracownika zatrudnionego w samorządzie na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym) można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce samorządowej znajdującej się w tej samej lub innej miejscowości.

 

UZASADNIENIE

Przeniesienia można dokonywać w ramach następujących jednostek samorządowych:

 

  • urzędów marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych

  • starostw powiatowych oraz powiatowych jednostek organizacyjnych

  • urzędów gmin, jednostek pomocniczych gmin, gminnych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych

  • biur (ich odpowiedników) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki

  • biur (ich odpowiedników) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

 

Przeniesienie może być zrealizowane w każdym czasie - jednak pod warunkiem że nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika, oraz jeśli przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

WAŻNE: Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku pomocniczym i obsługi.

Przeniesienie umożliwia szybką zmianę pracodawcy bez potrzeby rozwiązywania stosunku pracy. Nowy zatrudniający wstępuje wówczas w miejsce dotychczasowego – w związku z tym następuje tu kontynuacja stosunku pracy. Przeniesienie urzędnika może być dokonane na czas określony, jak i na stałe. Może ono dotyczyć nie tylko osoby zatrudnionej na czas nieokreślony, ale też na umowę na czas określony czy na zastępstwo.

Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców, które powinno zawierać oświadczenia pracodawców na temat zgody na przejście i przejęcie pracownika, a także termin przeniesienia, będący terminem rozpoczęcia pracy u nowego pracodawcy. Ponadto musi ono określać stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy oraz wymiar czasu pracy oraz zasady wynagradzania.

W przypadku przeniesienia pracownika samorządowego jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony. W wyniku przeniesienia zatrudnionego nie dochodzi do rozwiązania stosunku pracy. Oznacza to, że pracownikowi przenoszonemu nie wydaje się świadectwa pracy, a jedynie modyfikuje ją w zakresie pracodawcy czy miejsca świadczenia pracy. Należy przekazać pracownikowi informację o zmianie warunków zatrudniania i wynagradzania oraz określić zmiany w formie aneksu do umowy o pracę. Czynności te wykonuje pracodawca przyjmujący zaraz po otrzymaniu całości akt osobowych przejmowanego pracownika.

Podstawa prawna: art. 22 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1260).