Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , WYNAGRODZENIA , GMINY I POWIATY

1 kwietnia 2018

Czy pracownik pracujący w urzędzie na podstawie terminowej umowy o pracę nie ma prawa do wypłaty nagrody jubileuszowej

0 902

Jednostka samorządowa zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony. W czasie trwania tej umowy pracownik nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej. Czy należy mu ją wypłacić skoro umowa o pracę jest terminowa a nie zawarta na czas nieokreślony?

ODPOWIEDŹ

Nagrodę jubileuszową dla pracowników urzędów wypłaca się bez względu na rodzaj umowy o pracę z nimi zawartej. Żaden przepis nie wiąże prawa do tej nagrody tylko z niektórymi rodzajami umów o pracę. Nagroda ta należy się więc, gdy uprawniona do niej osoba osiągnie odpowiedni staż pracy nawet jeśli nie ma umowy o pracę na czas określony.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 36 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Nagroda jubileuszowa przysługuje:

  • po 20 latach pracy – w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego,

  • po 25 latach pracy – w wysokości 100% wynagrodzenia miesięcznego,

  • po 30 latach pracy – w wysokości150% wynagrodzenia miesięcznego,

  • po 35 latach pracy – w wysokości 200% wynagrodzenia miesięcznego,

  • po 40 latach pracy – w wysokości 300% wynagrodzenia miesięcznego,

  • po 45 latach pracy – w wysokości 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w § 8 ust. 1 wyraźnie mówi, że pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe.

Jak widać przepis ten nie wspomina ani słowa o tym, że uprawnienie to związane jest tylko ze ściśle określonym rodzajem umowy o pracę (np. tylko i wyłącznie z umową o prace na czas określony). Stąd wniosek, że każdy rodzaj umowy o pracę daje prawo do ubiegania się o nagrodę jubileuszową.

Tak też jest i w opisywanym przypadku. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w czasie jej trwania osiąga wymagany do tej nagrody staż pracy. W ten sposób spełnia warunek konieczny do wypłacenia tego świadczenia. Powinno to nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika samorządowego prawa do nagrody jubileuszowej.

WAŻNE: Nagroda jubileuszowa dla pracownika samorządowego jest wypłacana bez względu na to jaki rodzaj umowy o pracę łączy tego zatrudnionego z jego pracodawcą.

Nagrodę jubileuszową wylicza się biorąc pod uwagę wynagrodzenie pracownika przysługujące mu w dniu nabycia prawa do nagrody.

Od reguły tej jest jednak wyjątek.

Jeśli okaże się, że w dniu wypłaty (który może przecież nastąpić jakiś czas po tym jak pracownik nabył prawo do wypłaty nagrody jubileuszowej) zatrudniony nabywa prawo do korzystniejszego wynagrodzenia (np. dostał podwyżkę) to do wyliczenia bierze się to właśnie powiększone wynagrodzenie. Oblicza się je według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dlatego podstawą nagrody jubileuszowej są stałe składniki wynagrodzenia w wysokości przysługującej w dniu nabycia nagrody lub jej wypłaty. Jeśli pracownik otrzymuje poza stałą pensją dodatkowe składniki zmienne i następuje to za okresy nie dłuższe niż miesiąc, uwzględnia się je w średniej wysokości z 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do nagrody. Gdyby składniki te przypadały do wypłaty za okresy dłuższe niż miesiąc – rozliczenie uwzględniać musi średnią z 12 miesięcy.

Przepisy przewidują też sytuację, w której zatrudniony nie przepracował pełnego okresu uprawniającego do otrzymania wypłaty w całości.

W takim przypadku wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu za ten okres dzieli się przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało.

Następnie otrzymaną w ten sposób kwotę mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Tak ustalana wypłata stanowić będzie podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej.

Paweł Wierzbicki

Prawnik

Podstawa prawna: art. 36 ust. 2, art. 38 ust. 4 ustawy z  21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 902 z późn.zm.); § 6 ust. 1 i 4, § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2014 r. poz. 1786 z późn.zm. ); § 16 i 17 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w <em>sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego</em>, <em>ustalania</em> i <em>wypłacania wynagrodzenia</em> za <em>czas urlopu</em> oraz <em>ekwiwalentu pieniężnego</em> za <em>urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr. 2, poz. 14 z późn.zm.).</em>