Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZASIŁKI

18 czerwca 2019

NR 18 (Czerwiec 2019)

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjąć świąteczną premię

0 1121

Na początku kwietnia br. została pracownikom wypłacona jednorazowa premia świąteczna (ze środków bieżących). Czy taką premię należy wliczać do podstawy zasiłków a jeśli tak, to czy w wysokości 1/12 ?

ODPOWIEDŹ

Nie, takiej premii nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków, pomimo, że podlegała ona oskładkowaniu.

UZASADNIENIE

Nie każdy przychód ze stosunku pracy podlegający obłożeniu składkami społecznymi stanowi podstawę wymiaru zasiłków. Obowiązuje bowiem zasada, że przy ustalaniu tej podstawy nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Ponadto, zgodnie z wytycznymi ZUS w sprawie obliczania zasiłków, nie uwzględnia się w zasiłkowej podstawie wymiaru takich składników wynagrodzenia, które są przyznawane niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę okres pobierania zasiłku nie mawpływu (mimo pobierania zasiłku pracownik otrzymuje dany składnik wynagrodzenia). Do takich pozycji należą m.in. bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości lub jednakowym wskaźnikiem procentowym w stosunku do płacy pracownika, określonej w umowie o pracę, wszystkim pracownikom lub grupom pracowników, z okazji uroczystych dni, świąt, rocznicy powstania firmy itp.

Jeżeli więc z okazji Wielkanocy pracodawca wypłacił pracownikom jednakową premię niemającą nic wspólnego z wykonywaną pracą, to taki bonus pieniężny nie powinien być ujmowany w podstawie zasiłków.

 

Podstawa prawna: art. 3 pkt 3, art. 36, art. 41 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 645)