Wzmocnienie ochrony prawnej oraz przyznanie świadczeń motywacyjnych po 25 latach służby funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Zmiana zasad naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. To jedne z ważniejszych rozwiązań, które mają motywować funkcjonariuszy do pozostania w służbie jak najdłużej i zapewnić im bezpieczne warunki jej pełnienia. Powinny zacząć obowiązywać od 1 sierpnia 2020 r.
Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Prawo do świadczenia motywacyjnego
Jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury:
- po 25 latach służby w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie;
- po 28,5 latach służby w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie.
W ramach poszczególnych służb dodatek motywacyjny będzie powszechny.
Świadczenie motywacyjne będzie przysługiwać funkcjonariuszom:
- którzy uzyskali pozytywną opinię służbową,
- przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne.
Świadczenie motywacyjne ma zatrzymać w służbie doświadczonych funkcjonariuszy, a tym samym poprawić sytuację kadrową w formacjach podległych MSWiA i Służbie Więziennej.
Rozwiązanie to stanowi realizację jednego z punktów porozumienia zawartego między ministrem spraw wewnętrznych i administracji a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy formacji podległych MSWiA. Regulacja ta stanowi też odpowiedź na porozumienie zawarte między ministrem sprawiedliwości a związkami zawodowymi Służby Więziennej.
Wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy
Funkcjonariuszowi będzie przysługiwać zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę