Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jesteśmy firmą, w której pracownicy świadczą pracę w równoważnym systemie czasu pracy. Grafik pracy poszczególnych pracowników jest ustalana z miesięcznym wyprzedzeniem. Czy w sytuacji, gdy jeden z pracowników poinformował kierownika, że ma koronawirusa i musi przebywać na kwarantannie można zmienić grafik z dnia na dzień?

Odpowiedź 

Jeśli w regulaminie pracy nie przewidziano możliwości zmiany grafiku dla pracownikach z dnia na dzień, to  nawet w okresie narastania pandemii jest to nie możliwe. Pracodawca może jedynie skorzystać  z możliwości jakie daje mu praca w godzinach nadliczbowych. 

Uzasadnienie

Pracodawca, który zatrudnia pracowników w równoważonym systemie pracy  ma obowiązek sporządzić rozkład czasu pracy danego pracownika – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 1 miesiąc. Taki grafik należy przekazać pracownikowi co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład. 
Zatem rozwiązaniem w takiej sytuacji jest możliwość skorzystania z instytucji godzin nadliczbowych. W myśl art. 151 Kodeksu pracy praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie szczególnych potrzeb pracodawcy, a więc właśnie w sytuacji gdy jeden z pracowników musi poddać się kwarantannie z dna na dzień. 
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokośc...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.