Zatrudniłam rencistę na umowę zlecenie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia nie jest objęte ubezpieczeniami społecznymi. Zbliża się nowy rok więc chciałabym wiedzieć czy muszę przesłać do ZUS informację o dochodzie zatrudnionego rencisty? Jeśli tak, to jaką kwotę wykazać?
Odpowiedź
Poinformowanie organu rentowego o dochodach zatrudnionego rencisty leży w gestii pracodawcy jak i rencisty, nawet jeśli jest on zwolniony z obowiązku odprowadzania składki.
Organ rentowy powinien być powiadomiony do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym.
Uzasadnienie
Emeryt lub rencista jest zobowiązany zawiadomić organ rentowy o podjęciu działalności (z tytułu zatrudnienia czy umowy zlecenia również) i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu, a po upływie roku kalendarzowego - o wysokości tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym.
Obowiązek powyższy nie dotyczy emerytów, którzy wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) osiągnęli przed podjęciem działalności.
Podkreślić należy, że obowiązki te spoczywają odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę - na właściwej komórce kadrowej.
W myśl rozporządzenia z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy niezwłocznie o podjęciu (zaprzestaniu) pracy, służby lub działalności. Zawiadomienie, to potwierdza zakład pracy, informując o wysokości ustalonego wynagrodzenia.
Ważne
Emeryt i rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym. Zakład pracy zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego przez emeryta lub rencistę w ubiegłym roku kalendarzowym.
Poinformowanie organu rentowego o osiągniętych dochodach wiąże się z zawieszeniem lub zmniejszeniem świadczenia, w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jednakże, powyższe przepisy stosuje się również do osób wyłączonych z obowiązku ubezpieczenia społecznego z tytułu ustalenia prawa do emerytury i renty lub wykonujących działalność niepodlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu z uwagi na podleganie temu obowiązkowi z innego tytułu.
Wobec powyższego, pomimo że rencista będący zleceniobiorcą, nie był objęty z tytułu prac zleconych ubezpieczeniami społec...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę