Od 2019 r. kwoty wolne od potrąceń podlegają corocznej waloryzacji na zasadach określonych dla emerytur i rent. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 102,86%. W związku z tym od 1 marca 2019 r. obowiązują nowe (wyższe) kwoty wolne od potrąceń realizowanych ze świadczeń należnych z ubezpieczenia społecznego (tj. z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego i macierzyńskiego oraz ze świadczenia rehabilitacyjnego).
Egzekucja komornicza może być prowadzona z kilku źródeł, w tym ze świadczeń emerytalno–rentowych, z wynagrodzenia, ale także z różnego rodzaju świadczeń przyznanych pracownikowi.
Z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, wypadkowego, macierzyńskiego czy ze świadczenia rehabilitacyjnego potrąceniu podlegają między innymi sumy egzekwowane na zaspokojenie należności alimentacyjnych oraz (na mocy tytułów wykonawczych) na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, a także nienależnie pobrane świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego oraz nienależnie pobrane zasiłki rodzinne lub pielęgnacyjne, świadczenia rodzinne, emerytury oraz renty.
Kwoty, które nie podlegają egzekucji prowadzonej z zasiłków z ubezpieczenia społecznego zostały określone w komunikacie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 18 lutego 2019 r. w sprawie miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury, miesięcznej kwoty przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy, miesięcznej kwoty przeciętnej renty rodzinnej, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kwoty dodatku za tajne nauczanie, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego os...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę