Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Likwidacja stanowiska pracy, redukcja zatrudnienia i reorganizacja to najczęściej występujące przyczyny zwolnień pracowników. Kiedy otrzymujemy wypowiedzenie z jedną z przyczyn, o których mowa powyżej, warto się zastanowić czy pracodawca „dobrze” nas zwolnił. Oczywiście jest szereg wymogów formalnych (np. forma pisemna wypowiedzenia, konsultacja, szczególna ochrona etc.),  których niespełnienie przez pracodawcę może sprawić, że wypowiedzenie chociażby z tych przyczyn będzie wadliwe. W tym artykule chciałbym się jednak skupić na samej przyczynie.

Przyczyna zwolnienia podana przez pracodawcę musi być konkretna, prawdziwa i rzeczywista. Kiedy zatem przyczyny przez nas omawiane mają te cechy?

 

Punktem wyjścia do badania prawdziwości przyczyny jest zbadanie, czy jednocześnie z likwidacją (również redukcją czy reorganizacją), na moje miejsce pracy nie jest poszukiwany nowy pracownik. Czy ktoś jest poszukiwany i będzie lub już wykonuje zadania przypisane do mojego stanowiska. Nazwa stanowiska nie odgrywa tutaj żadnej roli, istotny jest zakres czynności. Jeżeli zatem, pracodawca wskazuje, że likwiduje, redukuje bądź reorganizuje, po czym szuka kogoś na to stanowisko, to przyczyna likwidacji nie jest prawdziwa. W praktyce nie jest to często spotykane, jednak warto zrobić wywiad, przejrzeć oferty pracy na stronie internetowej pracodawcy, a jeżeli takie odnajdziemy to trzeba je wydrukować, będą one bowiem stanowiły istotny dowód w sprawie.

Po wtóre, pracodawca, który zwalnia nas z jednej z przyczyn, o których rozmawiamy, musi przy wyborze nas do zwolnienia kierować się obiektywnymi i sprawiedliwymi kryteriami - o co tu chodzi?

Wyobraźmy sobie, zakład dostarczający usługi transportowe, zatrudniający kierowców np. pięciu, Pan X - jeden z pięciu kierowców, otrzymuje wypowiedzenie, a przyczyną jest likwidacja stanowiska jego pracy. Orzecznictwo Sądu Najwyższego (m.in. wyr. Sądu Najwyższego – Izba Pracy,...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.