Prowadzimy małą szwalnię, zatrudniamy kilkanaście szwaczek oraz personel administracyjny. W skład załogi wchodzi kierownik administracyjny, który odpowiada za zabezpieczenie wszelkich materiałów niezbędnych do funkcjonowania zakładu, składa stosowne zamówienia na bieżąco kontrolując stan materiałów i zasobów eksploatacyjnych. Pracownik złożył do nas wniosek o umożliwienie mu świadczenia pracy z domu, w formie telepracy. Do wniosku dołączył zaświadczenie o niepełnosprawności swojego dziecka. Wymogi na tym stanowisku wymagają obecności kierownika w zakładzie, jednak pracownik twierdzi, że może tę pracę wykonywać z domu, z czym my się nie zgadzamy. Czy musimy uwzględnić wniosek?
ODPOWIEDŹ
Jeśli organizacja pracy w Państwa zakładzie rzeczywiście jest przeszkodą do świadczenia pracy z innego miejsca niż zakład pracy– m.in. z powodu konieczności monitorowania stanu różnych materiałów przez kierownika administracyjnego, mogą Państwo odmówić pracownikowi świadczenia pracy w formie telepracy. Ważna jest także treść zaświadczenia o niepełnosprawności– a właściwie o stopniu niepełnosprawności.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 676 § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, pracodawca powinien uwzględnić wniosek pracownika–rodzica o wykonywanie pracy w formie telepracy, jeśli wychowuje dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Wniosek pracownika jest generalnie wiążący. Ustawodawca przewidział jednak wyjątek od tej zasady. Wn...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę