Czy w umowie o dzieło, w której koszty uzyskania przychodów określono na 20% musi być zawarty zapis o przeniesieniu praw autorskich
ODPOWIEDŹ
Z punktu prawa podatkowego przy umowie o dzieło można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% albo 50%. Jeśli w umowie brak jest zapisu o przeniesieniu praw do stworzonego dzieła, wówczas można zastosować 20% ryczałtowe koszty uzyskania przychodu.
Jednak umowa o dzieło bez przeniesienia praw autorskich do tego dzieła spowoduje, ze nabywca nie będzie mieć prawa rozporządzenia takim dziełem.
UZASADNIENIE
Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Przedmiotem umowy o dzieło jest przyszły, z góry określony, samoistny, materialny lub niematerialny, lecz ucieleśniony, obiektywnie osiągalny i pewny rezultat pracy i umiejętności przyjmującego zamówienie, którego charakter nie wyklucza możliwości zastosowania przepisów o rękojmi za wady. Przedstawiony zespół cech konstytutywnych występować musi łącznie. Tym samym istotą umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego rezultatu, co odróżnia ją od umowy zlecenia oraz od umowy o świadczenie usług. Z kolei, umowa o świadczenie usług jest umową starannego działania, a zatem jej celem jest wykonywanie określonych czynności, które nie muszą zmierzać do osiągnięcia rezultatu.(wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 17 lipca 2018 r., sygn. III AUa 113/17).
WAŻNE: Przy braku zapisu o przeniesieniu praw autorskich w umowie twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Natomiast, tak jak już wskazano jedyni...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę