Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

URLOPY

5 marca 2019

NR 15 (Marzec 2019)

Pracownik po urlopie rodzicielskim może iść od razu na urlop wypoczynkowy

0 1038

Pracownica wraca niedługo z urlopu rodzicielskiego. Zadeklarowała, że zaraz po nim chce skorzystać z przysługującego jej urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca może jej odmówić?

Odpowiedź

Nie, jeśli pracownica złoży prawidłowy wniosek o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim pracodawca nie może go odrzucić.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika –ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego. Reguła ta dotyczy również urlopu rodzicielskiego wykorzystywanego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim- w tej sytuacji traktuje się urlop rodzicielski jako kontynuację tego ostatniego.

Biorąc to pod uwagę uznać należy, że wniosek pracownicy o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie rodzicielskim jest dla pracodawcy wiążący. Takie stanowisko zajął też Sąd Najwyższy, który w uzasadnieniu wyroku z 9 marca 2011 r. (II sygn. akt PK 240/10) stwierdził, że: „(…) W niniejszej sprawie nie ustalono, aby rozpoczęcie urlopu przez powódkę przypadało w okresie jej niezdolności do pracy, nastąpiło ono natomiast po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Udzielenie zgody na ten urlop było zatem, z jednej strony, obowiązkiem pracodawcy, z drugiej zaś strony, zgoda ta byłaby prawnie skuteczna, gdyż nie zachodziły przesłanki wyłączające możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego z uwagi na jego niezdolność do pracy. Z treści art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownika rozpoczynającego urlop wypoczynkowy po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

Decydujące znaczenie ma w tym przypadku wykładnia funkcjonalna tego przepisu. Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania wynikający z tej normy prawnej wiąże się z kwestią bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopuszczenie do wykonywania pracy pracownika po długiej chorobie bez potwierdzenia zachowania zdolności do pracy byłoby obciążone ryzykiem z punktu widzenia bezpiecznego wykonywania pracy.

Odnosi się to zatem do sytuacji, w której po okresie choroby pracownik ma faktycznie świadczyć pracę. W takich wypadkach dopuszczenie do pracy powinno poprzedzić badanie lekarskie. W sytuacji natomiast, gdy bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego, a w tym przypadku urlopu macierzyńskiego, pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, o żadnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa pracy nie może być mowy.”

Jak już wspomnieliśmy wyżej rozważania sędziów dotyczące urlopu macierzyńskiego dotyczą również urlopu rodzicielskiego.

 

Podstawa prawna: art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

(tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r.  poz. 917 z późn.zm.).