Odroczenie płatności składek ZUS na trzy miesiące. Jak się starać? A co po trzech miesiącach co ze składkami ZUS?
Odpowiedź
Jeżeli z powodu epidemii koronawirusa Czytelnik nie może zapłacić składek, to może skorzystać pomocy odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. W tym celu należy złożyć do ZUS wniosek RDU o ulgę bez opłaty prolongacyjnej ( odroczenie lub rozłożenie na raty) na podstawie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałanie i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jeżeli z końcem kwietnia 2020 roku sytuacja Czytelnika nie poprawi się wówczas należałoby wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.
Uzasadnienie
W przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, dotyczącego należności z tytułu składek należnych za okres od 1 stycznia 2020 r., na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie nalicza się opłaty prolongacyjnej, o której mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o sus.
Ważne
Odroczenie terminu płatności składek ZUS dotyczy wszystkich płatników składek tj. składek za przedsiębiorcę i pracujące u przedsiębiorcy osoby. Staranie się o odroczenie terminu płatności składek nie jest obwarowane datą rozpoczęcia działalności przez płatnika oraz wielkością firmy. Ulga ta dotyczy również samozatrudnionych.
O odroczenie terminu płatności składek można starać się za okres od stycznia 2020 roku.
Należy zauważyć, że jeżeli płatnik składek złożył wniosek przed terminem płatności składek, to nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złożony został po terminie opłacania składek, to ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
Przykład
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek za okres od lutego 2020 roku do kwietnia 2020 roku został złożony w 8 kwietnia 2020 roku.
ZUS może rozpoznać wniosek w części jako zgodę na układ ratalny obejmujący składkę za miesiąc luty i do tego miesiąca naliczone zostaną odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku tj. 8 kwietnia 2020 r.
Wniosek za marzec i kwiecień zostanie rozpatrzony jako podanie o odroczenie terminu płatności, ponieważ złożony został przed terminem płatności składek. Od odroczenia terminu płatności nie są należne odsetki za zwłokę.
Dodać trzeba, że do układu ratalnego za luty ZUS nie naliczy opłaty prolongacyjnej.
Wniosek o odroczenie terminu płatności składek można przekazać do ZUS:
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS – https://www.zus.pl/,
- drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl – https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa,
- za pośrednictwem poczty,
- osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
Dodatkowo należy wyjaśnić, że odroczenie terminu polega na przesunięciu w czasie ostatecznej daty zapłaty składki. Zatem odroczenie terminu wyznacza nowy termin płatności, który skutkuje zachowaniem pierwotnego terminu płatności wynikającego z przepisów prawa. Należy podkreślić, że nie ma możliwości odroczenia terminu, który już upłynął. Niedotrzymanie odroczonego terminu płatności powoduje powrót do pierwotnego terminu płatności ze wszystkimi jego skutkami tzn. udzielona ulga wygasa z mocy prawa.
Przypadku gdy termin zapłaty składek upłynął, ZUS może na wniosek płatnika nieuiszczone rozłożyć składki na raty, co wiąże się z naliczeniem odsetek od terminu płatności do dnia złożenia wniosku. W obecnej sytuacji nienaliczana jest opłata prolongacyjna.
Podstawa prawna: art. 15zb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 roku, poz. 374).