Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jeden z pracowników od 4 stycznia do 13 stycznia 2019 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W dniu 6 stycznia 2019 r. pracownik zmarł. Czy w tej sytuacji należy naliczyć wynagrodzenie za styczeń 2018 i do jakiego dnia? Czy należy wypłacić ostatnie wynagrodzenie i komu? Czy należą się jakieś dodatkowe świadczenia, odprawy? Czy wypłaca się ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy wystawia się świadectwo pracy i komu się je wydaje? Czy wystawia się PIT-11 i dostarcza się żonie? Czy należy jeszcze o czymś pamiętać?

Odpowiedź

Śmierć pracownika jest tym momentem, w którym ustaje stosunek pracy. Zatem pracodawca musi dopełnić wszystkich formalności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy. Powinien naliczyć należne wynagrodzenie, zasiłek chorobowy, wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, wystawienie świadectwa pracy oraz rocznej informacji PIT-11. Dodatkowo należy wypłacić odprawę pośmiertną i wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń społecznych.

Uzasadnienie

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, a więc  data wygaśnięcia na świadectwie pracy musi być tożsama z data śmierci tego pracownika. Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

Zgodnie z art. 67 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny, o ile spełniający warunki określone w art. 68-71 tej ustawy, czyli:

 

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;

  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;

  • małżonek (wdowa i wdowiec);

  • rodzice – za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.  Wielkość tego ekwiwalentu  pracodawca ustala się   w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie  niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Kolejną ważna kwestia jest wypłata odprawy pośmiertnej. Taka  odprawa należy się, gdy pracownik zmarł w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.  Jej wysokość jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

 

  • jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat;

  • trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;

  • sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

 

Proszę pamiętać, że osobami uprawnionymi do otrzymania tej odprawy  są małżonek pracownika oraz  innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE: Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny, ale gdy po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony  jest on wówczas do  połowy odpowiedniej kwoty odprawy.

Odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna określona w Kodeksie pracy.

W myśl art. 97 k.p. w związku z wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać  małżonkowi zmarłego świadectwo pracy ciągu 7 dni od dnia wygaśnięcia stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

 

Podstawa prawna:  art. 631 , art. 93, art. 97, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity:  Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.), art. 65 - 67 ustawy  z 17 grudnia 1998 r.  o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity:  Dz.U. z 2018 r. poz. 1270).