Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę niewielka cukiernię, w której zatrudnionych są 4 ekspedientki. W okresie epidemii cukiernia działa, ponieważ jej zamknięcie spowodowałoby konieczność zwolnienia wszystkich pracowników. Czy muszę ekspedientkom zapewnić maseczki i środki dezynfekujące, skoro mają zamontowane specjalne szyby? Czy mogą one odmówić pracy? 
 

Odpowiedź 

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy poprzez m.in. stosowanie takich zabezpieczeń, które w danych warunkach są dostępne. W okresie epidemii zaleca się stosowanie m.in. rękawiczek, ale te powinny być już wcześniej stosowane w handlu, maseczki i środki dezynfekujące.  Zatem  nie spełnienie tego warunku może stanowić ciężkie naruszenia praw pracowniczych. 

Uzasadnienie 

Pracodawca jest obowiązany zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Przejawiać się to powinno m.in. poprzez:

  1. organizowanie pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy;
  2. zapewnienie przestrzegania w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawanie polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolowanie wykonanie tych poleceń;
  3. reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywanie środki podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy. 

Właśnie ten ostatni punkt odnosi się do tej nadzwyczajnej sytuacji, w której się znaleźliśmy. 
Brak zapewnienia środków ochrony, o których wspominają lekarze może skutkować tym, że ekspedientka może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Taki tryb rozwiązania stosunku pracy przez  pracownika skutkuje koniecznością wypłaty mu odszkodowania, które przysługuje za okres wypowiedzenia. 
 W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony  odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

 

Podstawa prawna:  art. 55 , art. 92, art. 207 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r, poz. 1040 z późn.zm.).