Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , GMINY I POWIATY

1 czerwca 2018

Najczęstsze problemy przy wypełnianiu świadectwa pracy

0 929

W świadectwie pracy znajduje się kilka punktów, które często stanowią problem dla pracodawcy. Na co pracodawca powinien zwrócić uwagę wypełniając świadectwo pracy?

Pierwszym punktem wzbudzającym jest informacja o wymiarze czasu pracy w przypadku, gdy zmieniał się on w trakcie zatrudnienia. W takim przypadku w świadectwie pracy należy wykazać każdy okres przepracowany w różnych wymiarach czasu pracy osobno.

Często w czasie zatrudnienia pracownik awansuje lub z innego powodu zajmuje różne stanowiska. Wtedy w świadectwie pracy należy podać wszystkie stanowiska lub funkcje pełnione przez pracownika w okresie zatrudnienia w porządku chronologicznym. Trzeba to zrobić nawet gdyby pracownik chciał, aby podać tylko ostatnio zajmowane stanowisko lub pełnioną funkcję.

Kolejny newralgiczny punkt to informacja o urlopie wypoczynkowym. W świadectwie pracy w tym punkcie pracodawca powinien podać liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w naturze lub za który przysługuje ekwiwalent pieniężny jedynie w roku kalendarzowym, w którym następuje rozwiązanie umowy o pracę.

Pracodawcy mają też często problem z wypełnieniem punktu dotyczącego wykorzystanego urlopu rodzicielskiego.

W tym miejscu należy wskazać:

  • dane o podstawie prawnej udzielenia urlopu rodzicielskiego,

  • wymiarze, w jakim został wykorzystany oraz

  • liczbie części, w jakich był udzielony.

Ponadto trzeba podać, ile części urlopu rodzicielskiego udzielonego w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystanym zasiłku macierzyńskim wykorzystał pracownik. Informacje o wykorzystanym urlopie rodzicielskim podajemy tylko wówczas, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu u kolejnego pracodawcy.

W przypadku gdy pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop rodzicielski – pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.

Wątpliwości wzbudza też punkt dotyczący urlopu wychowawczego. Okres wykorzystanego urlopu wychowawczego trzeba wykazać w świadectwie pracy (datą początkową i końcową) czasem dwa razy – w punkcie dotyczącym udzielenia urlopu wychowawczego oraz punkcie dotyczącym okresów nieskładkowych. Jednak w tym drugim punkcie pracodawca powinien podać tylko okresy urlopu wychowawczego, które przypadają przed 1 stycznia 1999 r. Wynika to z faktu, że do tej daty urlop wychowawczy był okresem nieskładkowym. W przypadku okresów urlopu wychowawczego przypadających po tej dacie należy wskazać te okresy tylko, gdy pracownik z tytułu urlopu wychowawczego nie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ponieważ posiadał inny tytuł do ubezpieczeń społecznych albo prawo do emerytury lub renty (składki finansowane z budżetu państwa).

Opr. red.

Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917).