Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

CZAS PRACY

7 stycznia 2020

NR 25 (Styczeń 2020)

Kiedy pracownica nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego

0 952

Do 4 kwietnia 2019 r. pracownica przebywała na urlopie rodzicielskim, następnie korzystała z urlopu wypoczynkowego, po którym wzięła urlop wychowawczy. Urlop trwa do 7 stycznia 2020 r. Zaraz po nim pracownica chce przejść na urlop wypoczynkowy i ponownie na wychowawczy. Ile urlopu przysługuje jej za 2020 r. ? Czy jest to pełny wymiar? 

Odpowiedź


Tak, za 2020 r. pracownica nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze. Może go wykorzystać w całości przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego.
 

Uzasadnienie


Pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu wychowawczego przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze:

  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,


Pracownica kończy urlop wychowawczy 7 stycznia 2020 r. i kontynuuje stosunek pracy. To oznacza, że po tym powrocie nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, proporcjonalnego. Na dzień 1 stycznia 2020 r. będzie przebywała na urlopie wychowawczym czyli od tego dnia nie nabędzie prawa do kolejnego urlopu. Należy jednak zaznaczyć, że „powrót do pracy” to nie tylko i wyłącznie jej faktyczne podjęcie. Zaraz po wychowawczym pracownica może np. zachorować czy wnioskować o urlop wypoczynkowy.

W tym przypadku urlop będzie wynosił 12/12 z 26 dni czyli i tak będzie to pełny wymiar, ze względu na zaokrąglenie stycznia do pełnego miesiąca. 

 

Podstawa prawna: art. 153 § 2, art. 1552 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.).