Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KADRY I PŁACE NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

2 lipca 2019

NR 19 (Lipiec 2019)

Jest projekt o likwidacji OFE i przeniesieniu oszczędności do IKE

0 930

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy zakładającej likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienie zgromadzonych tam oszczędności na Indywidualne Konta Emerytalne.

Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone zostaną automatycznie przekazane na Indywidualna Konta Eemerytalne. Będzie się to wiązać z 15% opłatą przekształceniową, której płatność będzie rołożona na dwa lata – przewiduje opublikowany we wtorek projekt ustawy. Opłaty nie będzie, jeśli członek OFE zdecyduje, by oszczędności trafiły do ZUS.

Autorem projektu jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zaproponowane zmiany tłumaczy tym, że jest to realizacja założeń przyjętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która została opracowana na podstawie przyjętego przez rząd „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Jednym z założeń programu jest „Kapitał dla rozwoju”, w skład którego wchodzi Program Budowy Kapitału. Celem Programu jest stworzenie dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych. 

Zdaniem resortu inwestycji i rozwoju obecnie  brakuje powszechnego drugiego i trzeciego filaru systemu emerytalnego, dziłający obecnie funkcjonyjący model, czyli OFE jest nieefektywny. Konsekwencją są niskie emerytury z obecnego drugiego filaru, której nie zapewniają tym samym ubezpieczonym bezpieczeństwa socjalnego.

Zgodnie z założeniami projektu powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające obecnie OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), natomiast OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). 

Wszystkie aktywa netto OFE zostaną przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI.

Zakłada się, że w wyniku zmian ok. 20% członków OFE podejmie decyzję o przeniesieniu oszczędności do FRD i dopisanie ich na koncie FUS. Pozostałe 80% przeniesie swoje aktywa do IKE. 

Autorzy projektu uważają, że przebudowa systemu OFE będzie miała głównie wpływ na:

  • sytuację finansową FUS, która będzie wypadkową zaprzestania odprowadzania składek do OFE – od 1 stycznia 2020 r. składki te będą przekazywane do FUS i ewidencjonowane na subkoncie; 
  • likwidację tzw. suwaka bezpieczeństwa; 
  • wpłaty w latach 2020– 2021 opłaty przekształceniowej; 
  • niższe wypłaty z FUS emerytur dla osób, które zdecydują się na przeniesienie aktywów zgromadzonych w OFE do IKE.

Projekt zakłada, że rząd nie rzadziej niż co 3 lata będzie dokonywał przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego i przedkładał Przewidziano ewaluację efektów projektu w postaci dokonywanego przez Sejmowi jako informację o skutkach obowiązywania zmian wraz z propozycjami wprowadzania kolejnych. Oznacza to, że pierwszego przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego po wejściu w życie ustawy i przedłożenia Sejmowi informacji o skutkach jej obowiązywania wraz z propozycjami zmian rada rinistrów dokona nie później nic do 31 grudnia 2022 r.