Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KADRY I PŁACE NA BIEŻĄCO, TRZEBA WIEDZIEĆ

2 lipca 2019

NR 19 (Lipiec 2019)

Jest projekt o likwidacji OFE i przeniesieniu oszczędności do IKE

177

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy zakładającej likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienie zgromadzonych tam oszczędności na Indywidualne Konta Emerytalne.

Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone zostaną automatycznie przekazane na Indywidualna Konta Eemerytalne. Będzie się to wiązać z 15% opłatą przekształceniową, której płatność będzie rołożona na dwa lata – przewiduje opublikowany we wtorek projekt ustawy. Opłaty nie będzie, jeśli członek OFE zdecyduje, by oszczędności trafiły do ZUS.

Autorem projektu jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Zaproponowane zmiany tłumaczy tym, że jest to realizacja założeń przyjętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która została opracowana na podstawie przyjętego przez rząd „Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Jednym z założeń programu jest „Kapitał dla rozwoju”, w skład którego wchodzi Program Budowy Kapitału. Celem Programu jest stworzenie dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych. 

Zdaniem resortu inwestycji i rozwoju obecnie  brakuje powszechnego drugiego i trzeciego filaru systemu emerytalnego, dziłający obecnie funkcjonyjący model, czyli OFE jest nieefektywny. Konsekwencją są niskie emerytury z obecnego drugiego filaru, której nie zapewniają tym samym ubezpieczonym bezpieczeństwa socjalnego.

Zgodnie z założeniami projektu powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające obecnie OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), natomiast OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). 

Wszystkie aktywa netto OFE zostaną przekazane na indywidual...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę