Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jaką datą ma być opatrzone świadectwo pracy wystawiane na wniosek pracownika

Artykuły | 31 października 2019 | NR 23
0 921

Pracownik był zatrudniony na czas określony do 31 października 2018 r. Począwszy od 1 listopada 2018 r. pracuje na bezterminowej umowie o pracę. 31 października 2019 r. złożył wniosek o świadectwo pracy za okresy pracy terminowej. Z jaką datą powinien być sporządzony ten dokument?

ODPOWIEDŹ

Na świadectwie pracy ma być wpisana data jego wystawienia, która powinna przypadać w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który nawiązuje z pracownikiem nowy stosunek pracy w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego nie musi mu wydawać świadectwa pracy za zakończony okres zatrudnienia (art. 97 § 1 zd. 1 i § 11 k.p.). Ma taki obowiązek jedynie w razie złożenia wniosku przez pracownika, co może nastąpić w każdym czasie i dotyczyć wydania świadectwa pracy za poprzedni okres zatrudnienia albo wszystkie okresy zatrudnienia, za które dotychczas świadectwo pracy nie zostało wydane. W takim przypadku pracodawca ma 7 dni od złożenia wniosku na przekazanie dokumentu pracownikowi (art. 97 § 12 k.p.). 

Ważne

W razie wydania świadectwa pracy za zakończone okresy zatrudnienia podczas trwającej umowy o pracę, kolejne świadectwo obejmie tylko ten stosunek pracy, który nie został dotychczas udokumentowany (art. 97 § 1 zd. 3 k.p.). 


Treść świadectwa pracy ma zawierać elementy wymienione w art. 97 § 2 k.p. oraz § 2 rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy. Zgodnie z pomocniczym wzorem, stanowiącym załącznik do tego rozporządzenia, ma ono zawierać miejscowość i datę. Powinna to być data jego sporządzenia zarówno w przypadku, gdy jest przygotowywane pierwszy raz, jak kolejny ze względu na konieczność zmiany jego treści (por. wyjaśnienia co do sposobu wypełniania świadectwa pracy, zamieszczone pod pomocniczym wzorem). 

Ważne

Za nieterminowe wydanie świadectwa pracy grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł. 


Podstawa prawna: art. 97 § 1-2, art. 282 § 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.); § 2 i załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1289 z późn.zm.).