W gabinecie lekarskim są zawierane umowy zlecenia oraz o dzieło. Zleceniodawcy mają płacone według stawki godzinowej. W jednym miesiącu jest to kwota poniżej 200 zł, a w kolejnym powyżej tej wartości. Czy w tej sytuacji sporządzać umowy miesięczne czy można sporządzić jedna umowę obejmującą kilka miesięcy? A co w przypadku, gdy wynagrodzenie za dany miesiąc nie będzie przekraczać 200 zł? Jak rozliczać zaliczkę na podatek, czy wystawić deklaracje PIT-11 czy PIT-8AR?
Odpowiedź
Najlepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy zlecenia na okres dłuższy niż miesiąc. Przy zawarciu umowy zlecenia na okres np. półroczny jest mniej obowiązków. Po pierwsze tylko raz trzeba będzie zgłaszać te umowę do ubezpieczeń społecznych, w każdym miesiącu sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy będzie taki sam, a na koniec roku podatkowego trzeba będzie wystawić tylko jeden rodzaj informacji o osiągniętych przychodach (PIT-11).
Uzasadnienie
W myśl art.734 k.c. przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie.
Kodeks cywilny nie definiuje, jak długo powinna trwać, zatem to strony według własnego uznania mogą ustalić czas trwania tej umowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by umowy sporządzać w okresach miesięcznych. Jednak przy takim rozwiązaniu trzeba pamiętać o każdorazowym zgłaszaniu zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych.
W myśl art. 6 ust 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają zleceniobiorcy. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Taki sam obowiązek dotyczy m.in. zleceniobiorca, jednak obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy należy do płatnika składek, czyli zleceniodawcy. Zgłoszenia tego należy dokonać wciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W tym samym czasie (7 dni) należy dokonać wyrejestrować zleceniobiorcę.
Warto podkreślić, umowa zlecenia trwającą dłużej niż 1 miesiąc jest także opłacalna dla samego zleceniobiorcy i to niezależnie, czy zarobi on w skali miesiąca 200 bądź więcej złotych. Wówczas zleceniodawca może od obliczonego przychodu odliczyć koszty uzyskania przychodów w wysokości 20%. Natomiast gdyby podpisywać umowy miesięczne może zdarzyć się, jak wskazuje Czytelnik w pytaniu i w danym miesiącu zleceniobiorca osiągnąłby nie więcej niż 200 zł. Wówczas zleceniodawca od przychodów z umowy zlecenia pobiera zryczałtowany podatek dochodowy, bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów - w wysokości 18% przychodu.
Podstawa prawna: art.13 pkt 8, art. 22 ust.9 i 10, art. 30 ust.1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 z późn.zm.); art. 734, art. 735 ustawy 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 z późn.zm.); art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 13 pkt 2, art. 36 ust.2, 4, 11 ustawy 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1778 z późn.zm.).