Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE , WYNAGRODZENIA

1 lipca 2018

Jak rozliczyć wynagrodzenia i składki w przypadku wypłaty dokonanej po terminie

164

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie do ostatniego dnia roboczego za dany miesiąc. Niestety w maju nie dopatrzył terminów i wynagrodzenia poszły dopiero w czerwcu. Proszę o informację jak sporządzić deklarację ZUS za maj (czy deklaracje zerowe) oraz za czerwiec, kiedy opłacić ZUS oraz kiedy wynagrodzenia oraz składki ZUS będą kosztem podatkowym (rozliczenie na zasadzie PKPiR). Proszę też o informację, czy coś zmieni się w wyliczeniu wynagrodzenia za czerwiec oraz jak sporządzić deklarację ZUS za czerwiec?

ODPOWIEDŹ

Wynagrodzenie wypłacone za maj w czerwcu musi być rozliczone ze składek w dokumentach do ZUS za czerwiec, a więc łącznie z wynagrodzeniem wypłaconym za czerwiec dnia 29 czerwca. Naliczone składki należy zapłacić do ZUS do 16 lipca. W dokumentach za maj płatnik wykaże zerowe podstawy wymiaru składek, ponieważ w maju zapewne nie było żadnych wypłat dla pracownika. Wynagrodzenia za maj wypłacone po czasie a więc w czerwcu stanowią koszt uzyskania przychodów czerwca, natomiast składki od wynagrodzenia za maj mogą być kosztem dopiero w miesiącu faktycznej zapłaty do ZUS czyli w lipcu (za czerwiec).

UZASADNIENIE

W dokumentach rozliczeniowych do ZUS (deklaracji zbiorczej, raportach imiennych) za dany miesiąc płatnik składek rozlicza składki należne od przychodów (podstaw wymiaru) otrzymanych przez pracownika (lub postawionych mu do dyspozycji) w tym miesiącu. Jeżeli więc pracownik nie uzyskał w maju żadnego przychodu, gdyż wynagrodzenie za maj zostało wypłacone w czerwcu, z opóźnieniem, to maj będzie „zerowy”.

Trzeba złożyć stosowne dokumenty, ale z zerowymi kwotami. Natomiast w dokumentach za czerwiec pracodawca będzie musiał rozli...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę