Pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy (poniedziałek – piątek, po 8 godzin), z wynagrodzeniem w stawce miesięcznej w wysokości 3400 zł. Do tego otrzymuje zmienną miesięczną premią regulaminową. Dnia 3 maja pracował przez 6 godzin z powodu awarii technicznej. W firmie obowiązuje 1–miesięczny okres rozliczeniowy. Temu pracownikowi w zamian zostanie udzielony dzień wolny 6 maja. Ile wyniesie wynagrodzenie za maj – czy powinien otrzymać pełną pensję czy pomniejszoną o 2 godziny?
ODPOWIEDŹ
Pracownik zachowuje prawo do pełnej pensji za maj.
UZASADNIENIE
W maju wypadają dwa święta w tygodniu roboczym, w związku z tym jest do przepracowania 168 godzin, co wynika z wyliczenia:
- (40 godz. x 4 tygodnie) + (3 dni x 8 godz.) = 184 godz.
- 184 godz. – (2 x 8 godz. z tytułu świąt) = 168 godz.
WAŻNE: Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, gdy jest ona dozwolona, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy – w zamian za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Cały dzień wolny przysługuje niezależnie od tego ile godzin trwała świąteczna praca. Przy czym, dzień wolny bilansuje pracownikowi pracę w tym dniu
w granicach dobowej normy czasu pracy, czyli do 8 godzin.
Jeżeli więc pracownik w święto przepracował mniej niż 8 godzin, udzielenie mu całego dnia wolnego w innym terminie, w okresie rozliczeniowym, prowadzi do niedopracowania tzw. nominału. W tym przypadku pracownik przepracuje w maju 166, ze 168 godzin czyli o 2 godziny mniej. Jednak nie może to prowadzić do zmniejszenia wynagrodzenia. Za brakujące godziny przysługuje przestojowe, co oznacza, że wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej powinno być wypłacone w pełnej wysokości.
Podstawa prawna: art. 81, art. 130, art. 15111 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy
(tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.).