Pracownicy pracują na zmiany po 12 godzin, a okres rozliczeniowy stosowany w naszym zakładzie to jeden miesiąc. Nie zawsze daje się tak ustalić, by w okresie miesięcznym planowane 12 godzinne zmiany pokrywały się z wymiarem czasu pracy. Niekiedy pracownicy pracują więcej niż planowano w danym miesiącu. Czy wówczas pracownikowi trzeba zapłacić godziny nadliczbowe?
Odpowiedź
W sytuacji opisanej w pytanie pracodawca nie ma obowiązku wypacania wynagrodzenia za nadgodziny. Te „nadgodziny” wynikają z błędów w ustalaniu grafiku – planowana zmian dla poszczególnych pracowników, a nie wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy.
Uzasadnienie
Pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy. Przy założeniu stosowania w tym roku jedynie 12-godzinnych zmian prawidłowo zaplanowany czas pracy występowałby w tych miesiącach, w których wymiar czasu pracy wynosi 168 godz., a więc tylko kilka razy w roku kalendarzowym.
Przy nieprawidłowy ustaleniu harmonogramu pracy konsekwencje ponosi pracodawca poprzez fakt, że przy niedopracowaniu wymiaru czasu wskutek stosowania tego harmonogramu pracownik musi otrzymać pełna pensję wynikającą z umowy o pracę.
Dlatego proszę zastanowić się na zmianą okresu rozliczeniowe...
Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę