Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Pracownicy pracują na zmiany po 12 godzin, a okres rozliczeniowy stosowany w naszym zakładzie to jeden miesiąc. Nie zawsze daje się tak ustalić, by w okresie miesięcznym planowane 12 godzinne zmiany pokrywały się z wymiarem czasu pracy. Niekiedy pracownicy pracują więcej niż planowano w danym miesiącu. Czy wówczas pracownikowi trzeba zapłacić godziny nadliczbowe?

Odpowiedź 
W sytuacji opisanej w pytanie pracodawca nie ma obowiązku wypacania wynagrodzenia za nadgodziny. Te „nadgodziny” wynikają z błędów w ustalaniu grafiku – planowana zmian dla poszczególnych pracowników, a nie wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy. 

Uzasadnienie
Pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy. Przy założeniu stosowania w tym roku jedynie 12-godzinnych zmian prawidłowo zaplanowany czas pracy występowałby w tych miesiącach, w których wymiar czasu pracy wynosi 168 godz., a więc tylko kilka razy w roku kalendarzowym. 

Przy nieprawidłowy ustaleniu harmonogramu pracy konsekwencje ponosi pracodawca poprzez fakt, że przy niedopracowaniu wymiaru czasu wskutek stosowania tego harmonogramu pracownik musi otrzymać pełna pensję wynikającą z umowy o pracę. 

Dlatego proszę zastanowić się na zmianą okresu rozliczeniowe...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.