Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymaliśmy od komornika tytuł wykonawczy na zajęcie wynagrodzenia pracownika tytułem spłaty zadłużenia bankowego. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne. Czy można dokonać potrąceni:a z wynagrodzenia tego pracownika, a jeśli tak to w jakiej wysokości?

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

Nie, od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nie można dokonać potrącenia z takiego tytułu.

UZASADNIENIE

Wysokość dopuszczalnych potrąceń z wynagrodzenia pracownika określają granice potrąceń i kwota wolna od potrąceń.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

 

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

  • w razie egzekucji innych należności (np. bankowych tytułów wykonawczych) lub

  • potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia - (art. 87 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeksu pracy: dalej: k.p.).

 

W sytuacji tego pracownika, granice potrąceń nie będą miały zastosowania ze względu na wysokość otrzymywanego przez niego wynagrodzenia. Bankowy tytuł wykonawczy uprawnia do potrącenia pracownikowi maksymalnie połowy otrzymywanego wynagrodzenia. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu kwoty wolnej od potrąceń.

Tytuł wykonawczy na spłatę zadłużenia bankowego może być potrącany z wynagrodzenia pracownika pod warunkiem, że pracownikowi pozostanie po dokonaniu potrącenia tzw. kwota wolna od potrąceń. Przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne (np. tytuły bankowe), wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 871 k.p.).

Wysokość gwarantowanej naszemu pracownikowi kwoty wolnej od potrąceń uniemożliwia dokonanie potrącenia z jego wynagrodzenia na podstawie tytułu bankowego. Sytuacja ulegnie zmianie, gdy pracownik otrzyma podwyżkę wynagrodzenia lub dodatkowe składniki do pensji. Wówczas, nadwyżka ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę (obowiązującą w danym roku) będzie mogła zostać zajęta przez komornika.

Ważne: O fakcie niemożności dokonania potrąceń z wynagrodzenia pracodawca musi powiadomić komornika w formie pisemnej, informując jednocześnie o dokonanych w poprzednich okresach wypłatach wynagrodzeń.

dr Magdalena Kasprzak

Radca Prawny

Podstawa prawna: art. 87 i 871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn.zm.).