Z początkiem listopada 2020 r. zatrudniliśmy pracownika w wymiarze 1/2 etatu. Pracownik jest jednocześnie zatrudniony u innego pracodawcy, również na pół etatu i cały czas świadczy tam pracę. Dotychczasowe zatrudnienie pracownika trwa od 1 września 2016 r. Jaki urlop wypoczynkowy przysługuje temu pracownikowi w naszej firmie?
Odpowiedź
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika powinien uwzględniać, m.in. okresy poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem kolejnego stosunku pracy.
Uzasadnienie
Przepisy kodeksu pracy w szczegółowy sposób wskazują w jaki sposób należy ustalać wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i jednocześnie wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Natomiast w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.
Dla pracownika oznacza to, że rozpoczęte wcześniej ale trwające jeszcze zatrudnienie należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu jego uprawnień urlopowych. Polega to na wliczeniu okresu trwającego zatrudnienia ale tylko za okres poprzedzający rozpoczęcie kolejnego stosunku pracy do ogólnego okresu pracy, od którego zależy prawo do urlopu w określonym wymiarze. W sytuacji opisanej w pytaniu, pracownik jest zatrudniony od 1 września 2016 r. i zatrudnienie to nadal trwa. Jednocześnie, od listopada 2020 r. pracownik podjął kolejne zatrudnienie u drugiego pracodawcy. Wymiar urlopu wypoczynkowego u drugiego pracodawcy powinien uwzględniać okres dotychczasowego zatrudnienia pracownika od 1 września 2016 r. do 31 października 2020 r., czyli okres trwający 4 lata i dwa miesiące. Takie rozwiązanie oznacza, że uprawnienia urlopowe w trwających jednocześnie stosunkach pracy są jednakowe.
W sytuacji opisanej w pytaniu, 4-letni okres zatrudnienia (krótszy niż 10 lat) uprawnia pracownika do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni. Pracownik u drugiego pracodawcy podejmuje zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu ustalony na podstawie okresu zatrudnienia pracownika. Biorąc jednak pod uwagę, że urlop wypoczynkowy pracownika udzielany jest w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu – należy przeliczyć go na godziny. Pracownik zatrudniony u drugiego pracodawcy będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego w następującym wymiarze:
20 dni x 8 godz. = 160 godz.
160 godz. : 1/2 etatu = 80 godz.
Udzielenie pracownikowi urlopu w konkretne dni, w których powinien pracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, powoduje zmniejszenie posiadanej przez niego liczby godzin urlopu o tyle godzin, ile miał w tych dniach pracować.
Okres poprzedniego zatrudnienia to jednak nie jedyny okres jaki wpływa na wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Pod uwagę należy wziąć również okresy nauki. Z tytułu ukończenia zasadniczej lub równorzędnej szkoły zawodowej doliczamy nie więcej niż 3 lat. Ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej uprawnia do doliczenia 4 lat do okresu zatrudnienia. Natomiast ukończenie: średniej szkoły zawodowej – 5 lat, szkoły policealnej – 6 lat, szkoły wyższej – 8 lat. Co istotne, okresy nauki w poszczególnych szkołach nie podlegają sumowaniu. W przypadku gdy pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
Podstawa prawna: art. 154, art. 1541, art. 1542, art. 155 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).