Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

1 lutego 2018

Czy za czas choroby pracownika dodatek stażowy wliczamy do trzynastki w całości

132

Do podstawy wymiaru trzynastki wliczyliśmy pracownikowi, który przebywał na zwolnieniu lekarskim, dodatek stażowy w całości. Czy takie działanie jest właściwe? 

ODPOWIEDŹ

Dodatek stażowy wypłacony pracownikowi samorządowemu za miesiąc, w którym korzystał on ze zwolnienia lekarskiego, wliczamy w całości do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z § 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych dodatek stażowy przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje on wynagrodzenie, a także za dni nieobecności z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które ma z tego tytułu zasiłek

Oznacza to, że nie wchodzi on do podstawy wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), lecz jest wypłacany obok tych świadczeń. Wskazuje na to art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewiduje on, że nie należy uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu – jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Ta zasada obowiązuje również w stosunku do wynagrodzenia chorobowego.

Skoro dodatek za wieloletnią pracę nie jest wliczany do wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), to nie ma tym samym podstaw do jego wyłączenia w części przypadającej na czas choroby z podstawy...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę