Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

30 września 2018

Czy wynagrodzenie z umowy zlecenia może zastąpić wynagrodzenie z umowy o pracę

0 856

Z jednym z naszych pracowników zawarliśmy umowę zlecenia na sprzedaż produktów naszej firmy. W ramach umowy zlecenia pracownik ten otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 4500 zł oraz prowizję w wysokości 5% wartości od każdej zawartej umowy sprzedaży. Dodatkowo z tym samym pracownikiem chcemy zawrzeć umowę o pracę na 1/3 etatu jako pracownika administracji z wynagrodzeniem 900 zł miesięcznie. Chcielibyśmy ustalić z pracownikiem, że nie będzie pobierał wynagrodzenia za pracę na etacie, a jego wynagrodzenie w ramach umowy zlecenia będzie stanowiło zapłatę zarówno z umowy zlecenia jak i z umowy o pracę. Wstępnie ustaliliśmy, że pracownik jest skłonny przyjąć takie rozwiązanie. Czy możemy zastosować takie rozwiązanie?

 

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Zajęcia wynagrodzenia w przypadku umowy o pracę i umowy zlecenia

ODPOWIEDŹ

Nie, pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ze stosunku pracy. W związku z tym jakiekolwiek uzgodnienia, że wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będzie pokrywało całe wynagrodzenie pracownika jest z mocy prawa nieważne.

UZASADNIENIE

Jedną z podstawowych cech stosunku pracy jest odpłatność za jej wykonanie. Natomiast jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy w ramach zawartego z pracownikiem stosunku pracy jest wypłacanie wynagrodzenia za wykonaną pracę lub wynagrodzenia za czas, kiedy pracownik nie pracuje jednak przepisy prawa prawy nakazują wypłatę wynagrodzenia za ten czas. Można tu wymienić choćby czas, kiedy pracownik przebywa na urlopie wypoczynkowym lub choruje.

WAŻNE: Jeżeli pracownik wykonuje obowiązki wynikające z zawartej umowy o pracę, to pracodawca w żadnym przypadku nie ma możliwości zwolnienia się z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za tę pracę.

Ponieważ wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie Kodeks pracy zabezpiecza je również prze utratą, a także innymi działaniami prowadzącymi do jego bezprawnego obniżenia lub potrącenia lub nieterminową wypłatą. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia, a oprócz tego nie może przekazać tego prawa innej osobie.

W związku z tym nawet w sytuacji, gdyby pracodawca zawarł już z pracownikiem porozumienie o zrzeczeniu się przez niego prawa do wynagrodzenia wynikającego z zawartej umowy o pracę, a pracownik wykonała by pracę wówczas pracodawca i tak musi bezwzględnie wypłacić mu umówione wynagrodzenie.

Iga Dębińska

Podstawa prawna: art. 22 § 1, art. 80, art. 84 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm).