Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

PRAWO PRACY

17 czerwca 2019

NR 17 (Maj 2019)

Czy wręczenie świadectwa pracy pracownikowi jest jednoznacznym z wypowiedzeniem umowy o pracę

192

Prowadzę biuro rachunkowe. Jeden z moich klientów poinformował mnie, że jednemu ze swych pracowników wręczył świadectwo pracy i z tego powodu mam nie naliczać wynagrodzenia za kolejny miesiąc. Jednak 
w dostarczonych dokumentach nie znalazłam wypowiedzenia umowy z tym pracownikiem, a jego brak potwierdził także mój klient. Czy świadec two pracy jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy?
 

Odpowiedź 


Rozwiązaniem stosunku pracy następuje co najmniej poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia  lub bez tego okresu albo w formie porozumienia stron. Żaden inny chociażby  dorozumiany sposób rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem nie jest prawnie dopuszczalnie. 

Uzasadnienie


W myśl art. 30 Kodeksu pracy mowa o pracę rozwiązuje się:

  • na mocy porozumienia stron;
  • przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
  • przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia).

Dodatkowo  pracodawca  w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinien  wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Należy pamiętać, że  w sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę