Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

5 marca 2019

NR 15 (Marzec 2019)

Czy więźniom pracującym w sobotę należą się pieniądze za nadgodziny

0 998

Firma zatrudnia więźniów. Więźniowie pracują też czasem w sobotę. I tu pytanie czy pracę w sobotę traktować jak nadgodziny czy należy im się dzień wolny który powinni sobie „odebrać” ? Czy nadgodziny w sobotę to nadwyżka ponad 8 godzin pracy w sobotę?

ODPOWIEDŹ

Pracowników tych, w zakresie czasu pracy, należy rozliczać na ogólnych zasadach, jeśli pracują na umowy o pracę (a nie w ramach skierowania).

UZASADNIENIE

Zgodnie z kodeksem karnym wykonawczym, skazanego zatrudnia się na podstawie skierowania do pracy albo umożliwia się skazanemu wykonywanie pracy zarobkowej w ramach umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy o pracę nakładczą lub na innej podstawie prawnej. W stosunku do skazanych pracujących (z wyjątkiem tych skierowanych), w zakresie nieuregulowanym w kkw, stosuje się przepisy prawa pracy.

WAŻNE: Czasu pracy, w tym kwestii pracy nadliczbowej, Kodeks karny wykonawczy odrębnie nie reguluje, co oznacza że ma tu zastosowanie kodeks pracy.

A zgodnie z nim, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownikowi, który ze względu np. szczególne potrzeby pracodawcy, wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Wynika z tego, że jeżeli praca przypada w dzień ustanowiony jako wolny w tygodniu - np. w sobotę, to pracownikowi przysługuje cały wolny dzień w innym terminie, byle do końca okresu rozliczeniowego. Cały dzień wolny przysługuje niezależnie od tego ile godzin pracownik wykonywał pracę w wolną sobotę – 3, 5 czy 7.

Jeżeli natomiast pracował ponad 8 godzin, godziny przypadające ponad normę dobową, stanowią pracę nadliczbową, którą należy zrekompensować albo udzieleniem czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze 1:1,5 (jeśli pracodawca tak zdecydował) lub 1:1 (jeśli o wolne wystąpił pracownik; wówczas niekoniecznie do końca okresu rozliczeniowego). Jeśli czas wolny nie zostanie udzielony, pracownikowi przysługuje dodatek pieniężny – 50% wynagrodzenia za każdą nadgodzinę (oczywiście oprócz normalnego wynagrodzenia).

 

Podstawa prawna: art. 121 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r.  poz. 652 z późn.zm.); art. 129, art. 151, art. 1511 – art. 1513 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.)