Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE , GMINY I POWIATY

2 sierpnia 2018

Czy sprzątaczka może myć okna na zlecenie

0 2298

W naszej firmie jest zatrudniona sprzątaczka w wymiarze 1/2 etatu. Ponieważ osoba ta pracuje tylko 4 godziny dziennie, a do sprzątania jest duża powierzchnia, w zakresie obowiązków nie ma wpisanego mycia okien. Czy na tę czynność można z nią zawrzeć umowę zlecenia?

POWIEDŹ

Tak, w opisanej sytuacji może zostać zawarta umowa zlecenia.

UZASADNIENIE

Choć mycie okien mieści się w pojęciu „sprzątanie”, czyli to ten sam rodzaj pracy, na który została zawarta umowa o pracę, to jednak pozostaje poza zakresem tej umowy (art. 29 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p).

Uszczegółowienie czynności, jakie ona obejmuje, nastąpiło bowiem w zakresie obowiązków, które nie zawierają mycia okien. Tym samym nie może być mowy o powielaniu zadań z umowy o pracę w umowie zlecenia w celu obejścia przepisów o czasie pracy i godzinach nadliczbowych (art. 58 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny).

Na marginesie warto zauważyć, że zakres czynności pracownika może być, bez jego zgody, w każdym czasie zmieniony przez pracodawcę. Musi być jednak zawsze zgodny z umówionym rodzajem pracy, a liczba zadań powinna być możliwa do wykonania w wymiarze czasu pracy pracownika.

Anna Skoczek

Podstawa prawna: ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn.zm.); ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz.U. z 2018 r. poz. 1025 z późn.zm.).