Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za urlop jeśli nie dostarczył świadectw pracy

Artykuły | 31 sierpnia 2020 | NR 33
0 952

Jeden z pracowników pracował niecały miesiąc po czym zwolnił się za porozumieniem stron. Czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop za 1 miesiąc pracy, jeśli nie uzupełnił dokumentów o świadectwa pracy z poprzednich miejsc? Wiemy, że nie jest to jego pierwsza praca, a w tym roku ostatnio był zatrudniony do końca czerwca. Trudno nam jednak ustalić wymiar urlopu bez informacji o stażu pracy. Pracownik ma wykształcenie średnie.

Odpowiedź

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. 

Uzasadnienie

Aby ustalić czy przysługuje ekwiwalent, najpierw pracodawca musi wiedzieć do jakiego wymiaru urlopu pracownik ma prawo przy założeniu, że nie jest to pierwszy w życiu urlop, lecz kolejny. Wymiary są dwa: 20 i 26 dni w zależności od długości ogólnego okresu zatrudnienia, do którego wliczają się również lata nauki. Stąd przy przyjmowaniu osoby do pracy niezbędne jest żądanie przedłożenia odpowiednich dokumentów na podstawie których można ustalić uprawnienia pracownicze. 
Pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących, m.in. przebieg dotychczasowego zatrudnienia. Takim dokumentem potwierdzającym staż pracy są świadectwa pracy z poprzednich miejsc. 
Jeśli pracownik nie doniósł żadnych świadectw można przyjąć założenie, że przysługuje ten niższy wymiar urlopu czyli 20 dni, co przy 1-miesięcznym okresie pracy w roku kalendarzowym daje 2 dni urlopu (1/12 z 20 dni = 1,66 dnia, po zaokrągleniu do pełnych dni – 2 dni).
Jeśli pracownik ich nie wykorzystał ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego.
Gdyby pracownik jednak doniósł papiery poświadczające prawo do 26-dniowego wymiaru może domagać się wyrównania.

 

Podstawa prawna: art. 221 § 1, art. 152, art. 154, art. 1551, art. 171 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320).