Chcemy zatrudnić pracownika na umowę o pracę, który równocześnie pracuje w innej firmie na podobnym stanowisku pracy (sprzątanie). Osoba ta ma aktualne badania lekarskie. Czy musimy kierować tego kandydata na wstępne badania lekarskie?
Odpowiedź
Nie, jeśli osoba ta okaże ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na opisanym stanowisku wraz ze skierowaniem na badania, na podstawie których to orzeczenie zostało wydane.
Uzasadnienie
Osoby przyjmowane do pracy co do zasady podlegają obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Jednak nie zawsze jest warunek niezbędny do dopuszczenia pracownika do pracy.
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają bowiem osoby:
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy (z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych);
Warunek opisany w pkt 2 ma odpowiednio zastosowanie także w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą. Pracodawca żąda od osoby aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia.
Kolejny pracodawca nie ma więc obowiązku wysyłania nowoprzyjętego pracownika pozostającego w stosunku pracy z innym podmiotem, na wstępne badania z dziedziny medycyny pracy, pod warunkiem, że osoba ta przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy na zaproponowanym stanowisku oraz skierowanie na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia. Na podstawie tych papierów pracodawca stwierdzi, czy faktycznie warunki pracy opisane w skierowaniu wydanym przez pierwotnego pracodawcę i warunki panujące na nowym stanowisku są tożsame.
Podstawa prawna: art. 229 § 1 – § 13 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.).