Obowiązuje u nas 2-miesięczny okres rozliczeniowy, pokrywający się kolejnymi miesiącami roku kalendarzowego (obecnie: lipiec – sierpień). Czy można ustalić odbiór dnia wolnego za 15 sierpnia we wrześniu, czyli w kolejnym okresie rozliczeniowym?
ODPOWIEDŹ
Nie, dzień wolny za święto 15 sierpnia przypadające w 2020 r. w sobotę musi być wyznaczony w tym samym okresie rozliczeniowym.
UZASADNIENIE
Pracodawca musi udzielać innego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę z powodu sposobu obliczania wymiaru czasu pracy. W myśl art. 130 § 1-2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) wymiar ten ustala się poprzez:
- pomnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni w okresie rozliczeniowym,
- dodanie do uzyskanego wyniku iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego przypadających od poniedziałku do piątku (wystających),
- obniżenie otrzymanego rezultatu o 8 godzin za każde święto przydające w innym dniu niż niedziela.
Ważne
Wymiar czasu pracy oblicza się osobno dla każdego okresu rozliczeniowego.
Wymiar czasu pracy uwzględnia zatem z góry w danym okresie rozliczeniowym inny dzień wolny w zamian za święto występujące w sobotę. Jeśli dwumiesięczny okres rozliczeniowy (jak u Czytelnika) obejmuje lipiec-sierpień, to w 2020 r. jest w nim do przepracowania na cały etat 344 godz. ([40 godz. x 8 tyg.] – [8 godz. x 4 dni] – [8 godz. x 1 święto]), tj. 43 dni pracy. Przesunięcie dnia wolnego za 15 sierpnia 2020 r. (sobota) na wrzesień spowodowałoby nadpracowanie obowiązującego wymiaru czasu pracy w okresie lipiec-sierpień oraz niedopracowanie – w okresie wrzesień-październik. Takie działanie stałoby w sprzeczności z przepisami o czasie pracy, za co grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.). Spowodowałoby także obowiązek wypłaty wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe w sierpniu oraz wynagrodzenia przestojowego za 1 nieprzepracowany dzień we wrześniu.
Podstawa prawna: art. 130 § 1-2, art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn.zm.)