Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

CZAS PRACY

2 kwietnia 2019

NR 16 (Kwiecień 2019)

Czy kierowca zawsze musi mieć rozkład czasu pracy

0 1070

W naszym dziale administracji zatrudniamy kierowcę, który świadczy pracę w takich samych godzinach, jak administracja, czyli od 7.00 do 15.00 od poniedziałku do piątku. W rzeczywistości często pracuje w innych godzinach. Czy w takim przypadku można dla kierowcy ustalić inny rozkład czasu pracy niż dla pozostałych pracowników działu administracji?

ODPOWIEDŹ

Tak, takie rozwiązanie jest możliwe.

 

UZASADNIENIE

Przepisy o czasie pracy kierowców pozwalają pracodawcy nie tworzyć w ogóle dla nich rozkładów czasu pracy. W efekcie umożliwia to na zlecanie kierowcom pracy praktycznie nawet z dnia na dzień. Do wprowadzenia takiego rozwiązania konieczne jest wyodrębnienie stanowiska kierowcy w regulaminie pracy lub obwieszczeniu o czasie pracy, spośród innych stanowisk, w zakresie kwestii związanych z czasem pracy.

Przepisy pozwalają na nieustalanie rozkładów czasu pracy dla kierowcy wykonującego przewóz rzeczy lub okazjonalny przewóz osób, przez który należy rozumieć przewóz osób, który nie stanowi przewozu regularnego, przewozu regularnego specjalnego ani przewozu wahadłowego. Za przejazd okazjonalny należy uznać przejazd, który nie odbywa się według stałego rozkładu jazdy i na tych samych trasach. Taka definicja „okazjonalności” odnosi się bez wątpienia do kierowców samochodów osobowych, wykonujących przewozy na różnych trasach i według bieżących potrzeb.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoli pracodawcy na odstąpienie od przekazywania kierowcy z wyprzedzeniem rozkładów czasu pracy. Oznacza to, że będzie on mógł otrzymywać zlecenia nawet z dnia na dzień.

Rozwiązanie takie można zastosować jedynie do kierowców, czyli pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy kierowcy.

Aby móc nie tworzyć dla kierowców rozkładów czasu pracy, pracodawca powinien zawrzeć odpowiednie zapisy w tym zakresie w regulaminie pracy lub obwieszczeniu o czasie pracy.

Przykładowy zapis we wspominanych dokumentach może brzmieć w następujący sposób: „Praca kierowców może być zlecana każdego dnia tygodnia, z zachowaniem norm czasu pracy, tj. w wymiarze nie większym niż 8 godzin na dobę, przeciętnie 40 godzin na tydzień, oraz z zachowaniem zasady przeciętnie 5–dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym czasu pracy, z zachowaniem minimalnych odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Dni i godziny rozpoczęcia pracy oraz liczbę godzin pracy kierowców wyznacza przełożony, przekazując kierowcy tę informację najpóźniej do końca wykonywania przez kierowcę pracy poprzedzającego dnia roboczego.”

 

Podstawa prawna: art. 8, art. 11 ust. 2a, art. 15 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jednolity: Dz.U. z 2012 r. poz. 1155 z późn.zm.); art. 4 pkt 7, pkt 9–11 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 2200 z późn.zm.).