Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ZATRUDNIANIE I ZWALNIANIE

1 stycznia 1970

NR 14 (Luty 2019)

Czy jest możliwe zatrudnienie pracownika w okresie przedemerytalnym na czas określony

173

W firmie planuję zatrudnić pracownika, który jest w okresie ochronnym (ma 57 lat). Czy można zawrzeć umowę na czas określony w zaistniałej sytuacji? Zaznaczam, że praca nie jest lekka i może się okazać, że pracownik nie podoła wymaganym obowiązkom.

Odpowiedź

Prawo pracy nie zabrania zatrudniania osób w tzw. wieku ochronnym (przedemerytalnym) na czas określony. Jednak przy takim zatrudnieniu należy pamiętać, że pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć umowy zawartej na czas oznaczony.

 

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Ten zakaz, wcześniejszego wypowiedzenia umowy,  dotyczy tylko umów o pracę, zarówno zawartych na czas nieokreślony i czas oznaczony.

Należy pamiętać, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony podlega ochronie przedemerytalnej, nawet jeżeli zawarta umowa wygasa przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego (wyr. Sądu Najwyższego  z 18 grudnia 2014 r., sygn. II...

To co widzisz, to tylko 30% treści...



Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.