Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy czas na przygotowanie stanowiska pracy przed jej rozpoczęciem jest czasem pracy

Artykuły | 29 stycznia 2020 | NR 26
152

Pracownice, przed otwarciem sklepu, przychodzą wcześniej by np. wyłożyć towar, a po zamknięciu jeszcze ogarniają pomieszczenie. Od kiedy liczy się im czas pracy? Czy te prace przygotowawcze, organizacyjne też są tu wliczane ?

ODPOWIEDŹ

Tak. Wszelkie czynności związane z przygotowaniem stanowiska pracy, które wchodzą w zakres obowiązków pracownic jak np. rozpakowanie, wyłożenie towaru, stanowią czas pracy. 

UZASADNIENIE

Pojęcie czasu pracy wyjaśnia art. 128 § 1 Kodeksu pracy. Jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. 
W kontekście tej definicji przyjmuje się, że pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, gdy przejawia gotowość i zdolność do świadczenia pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Przy czym, czas pracy pracownika rozpoczyna się od momentu kiedy poddaje się poleceniom pracodawcy w zakresie umówionej pracy. Jeżeli więc do obowiązków pracownika należy nie tylko obsługa klientów po otwarciu sklepu, ale również wcześniejsze przygotowanie stanowiska , to nie stwierdzi...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę


Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.